Krztusiec

zapobieganie i wizyta u lekarza

Najlepszym sposobem zapobiegania kokluszowi jest szczepionka, której lekarze często dają w połączeniu ze szczepionkami przeciwko dwóch innych poważnych chorób - błonicy i tężcowi. Lekarze zalecają szczepienia w okresie niemowlęcym zaczynając. Szczepionka składa się z szeregu pięciu iniekcji zazwyczaj podaje się dzieciom w tym wieku: 2 miesiące, 4 miesiące, 6 miesięcy, 15 do 18 miesięcy, 4 do 6 lat.

Skutki uboczne szczepionki

Skutki uboczne szczepionki mogą obejmować gorączkę, ból w miejscu wstrzyknięcia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, w tym: nieustanny płacz, trwający dłużej niż trzy godziny; wysoka gorączka; drgawki, wstrząs lub śpiączka.

Młodzież. Ponieważ immunitet szczepionki przeciwko kokluszowi ma tendencję słabnąć w wieku 11 lat, lekarze zalecają strzał przypominającą w tym wieku w celu ochrony przed krztusiec (koklusz), błonicy i tężcowi.

Dorosłych. Niektóre odmiany szczepionki co-10-tężcowi i błonicy rok obejmują również ochronę przeciwko krztuścowi (kokluszowi). Oprócz ochrony użytkownika przed krztuścem, szczepionka ta będzie również zmniejszyć ryzyko swojej transmisji krztusiec niemowlętom.

Kobiet w ciąży

 To może także dać pewną ochronę dziecka w pierwszych miesiącach życia.

Szczepionka na kaszel pojawia się jako dziecko w końcu zanika. To pozostawia większość nastolatków i dorosłych podatnych na zakażenie podczas wybuchu - i tam nadal regularne wybuchy.

Czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka zachorowania na krztusiec należy: brak szczepień lub szczepienia wykonane kilka lat wcześniej; kontakt z osobą chorą na krztusiec, przy czym chory najbardziej zaraża w fazie nieżytowej i przez 2-3 tygodnie od początku okresu kaszlu napadowego; przebywanie w domach dziecka, żłobkach, przedszkolach.

«1 ... 678 9