Krztusiec

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterię o nazwie Bordetella pertussis, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową

. Krztusiec powoduje powolne nasilenie się kaszlu, przez co dziecko zaczyna z tego powodu budzić się w nocy. Występują one samoistnie, albo wskutek płaczu, czy też wysiłku fizycznego. Starsze dzieci próbują powstrzymać atak, który nasila krztusiec, zatrzymując oddech, co powoduje zaczerwienienie na twarzy. Niemowlę natomiast jest niespokojne, nierówno oddycha. Napad kaszlu często jest jeden po drugim, krztusiec powoduje, że kończy się zwykle wymiotami z powodu krztuszenia się lepką wydzieliną. Krztusiec powoduje zmniejszenie się apetytu, który poprawia się dopiero, gdy następuje wyzdrowienie. Przeciętnie krztusiec trwa sześć-osiem tygodni, niestety w jego przebiegu mogą pojawić się powikłania, zwłaszcza u małych dzieci, a dochodzi do nich w drugim okresie choroby. Najczęstszym jest wystąpienie zapalenia płuc, towarzyszy mu zwykle pojawienie się gorączki, przyśpieszenie oddechu.

 Napady, które powoduje krztusiec łagodzi częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chory i zapewnienie mu jak najwięcej spokoju. Osoba zakażona przez krztusiec nabywa na niego odporność, aczkolwiek zdarzają się przypadki ponownej infekcji.

Krztusiec to choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez bakterię Bordetella pertussis (lub B

. pertussis). Charakteryzują go ciężkie napady kaszlu, które mogą czasem kończą się "krztuszącym" dźwiękiem, gdy osoba oddycha. To dotyczy głównie niemowląt młodszych niż 6 miesięcy przed ich odpowiednio chronione przez szczepienia, a dzieci od 11 do 18 lat, których immunitet zaczęła zanikać. Przed udostępnieniem szczepionki, choroba zabijała 5000 do 10000 ludzi w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Obecnie szczepionki zmniejszyły liczby zgonów do mniej niż 30. Jednak w ostatnich latach liczba przypadków zaczęła rosnąć. Do roku 2004 liczba przypadków kaszlu wzbogaconej przeszłość 25000, najwyższy poziom to było od 1950 roku.

1 234 ... 9»