Kreatynina

W jakim celu przeprowadza się badanie poziomu kreatyniny?

Badanie wykonuje się, aby ocenić funkcjonowanie nerek. Jeśli substancja nie zostanie całkowicie usunięta z organizmu oznacza to, że nerki nie pracują prawidłowo, a jej stężenie rośnie. Badanie przeprowadza się również przy objawach, podejrzeniu lub kontroli: Zespołu Alporta; przewlekłej choroby nerek; cukrzycy; choroby Cushinga; zapalenia skórno-mięśniowego; zespołu Goodpasture’a; zespołu hemolityczno-mocznicowego; śródmiąższowego zapalenia nerek; nadciśnienia złośliwego; zapalenia wielomięśniowego oraz pierwotnej amyloidozy. Normalne wyniki powinny mieścić się w zakresie: 0,8 - 1,4 mg / dL. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety ze względu na niższą masę mięśni mają niższy poziom kreatyniny, chociaż to nie jest reguła. Wszystko zależy przede wszystkim od uwarunkowań pacjenta: wzrostu i masy mięśniowej. Wyniki w zależności od laboratorium, które przeprowadza badanie mogą się nieznacznie różnić.

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Otóż wysoki poziom tej substancji we krwi pojawia się przy: ostrej martwicy kanalików nerkowych; odwodnieniu; nefropatii cukrzycowej; rzucawce; zapaleniu kłębuszków nerkowych; niewydolności nerek; dystrofii mięśniowej; stanie przedrzucawkowym; odmieniczkowym zapaleniu nerek; rabdomiolizie oraz osłabieniu przepływu krwi przez nerki (np. zastoinowa niewydolność serca).

Niski poziom może świadczyć o dystrofii mięśniowej. Zwiększoną produkcję kreatyniny może również powodować wysiłek fizyczny, ale i na przykład gigantyzm. Spadek stężenia poziomu tego związku chemicznego może być z kolei powodowany poprzez głodzenie się albo przez przyjmowanie kortykosterydów. Nas najbardziej jednak interesuje sytuacja, w której następuje spadek wydalania kreatyniny, kiedy nerki nie są w stanie ich normalnie wydalić z moczem. Może to być efektem stosowania leków, które osłabiają ich działanie, zatrucie związkami chemicznymi lub po prostu niewydolnością nerek. Jednocześnie wysoki poziom substancji wskazywać może na poważne problem z tym narządem i często jest oznaką choroby. Możemy mieć na przykład do czynienia z przewlekłą lub ostrą niewydolnością nerek. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jeśli wysoki poziom kreatyniny będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to może to grozić uszkodzeniem wspomnianego narządu, a te niestety są nieodwracalne.

«1 2 345 ... 10»