Kreatynina

Kreatynina – jest końcowym produktem metabolizmu mięśni, wydalanym przez nerki wraz z moczem. Jej wysoki poziom we krwi może świadczyć o zaburzeniach pracy nerek.

Zwiększone stężenie tejsubstancji może być spowodowane niewydolnością serca, przewlekłym schorzeniem nerek, uszkodzeniem komórek mięśni. Zmniejszone stężenie występuje w cukrzycy i chorobach mięśni, a także po spożyciu anabolików. Kreatynina jest bezwodnikiem kreatyny, występującym w krwi oraz moczu, z którym jest wydalana stanowiąc oprócz mocznika jeden z głównych związków azotowych.

Kreatynina to produkt uboczny dla mięśnia, który powstaje w wyniku niechcianej konwersacji kreatyny dawkowanej z zewnątrz w postaci preparatów kreatynowych. Kreatynina, która znajduje się w krwioobiegu musi zostać usunięta przez nerki. Nadmierne obciążenie nerek na skutek zbyt dużej konwersacji kreatyny do kreatyniny może prowadzić do upośledzenia możliwości filtracyjnych nerek. Produkt uboczny, jakim jest ten związek azotowy nie ma żadnego pozytywnego znaczenia dla mięśni. Jej wytworzenie jest uzależnione od masy mięśniowej i wieku. Przy prawidłowej funkcji nerek kreatynina prawie w całości jest filtrowana przez kłębuszki.

Stężenie

Stężenie tej substancji w osoczu krwi jest wypadkową produkcji i wydalania, zależy bezpośrednio od masy mięśni i od sprawności wydalniczej nerek. Zwiększoną produkcję powoduje: wysiłek fizyczny; akrogemalia; gigantyzm. Zmniejszone wydalanie może być wywołane: niewydolnością nerek; stosowaniem leków o ubocznym działaniu uszkadzającym nerki; zatruciami związkami organicznymi i nieorganicznymi. Spadek stężenia wywołują: głodzenie, stosowanie kortykosterydów. Wartości podwyższone mogą wskazywać na: ostrą niewydolność nerek; przewlekłą niewydolność nerek; prawidłową funkcję nerek przy odwodnieniu. Poziom substancji u zdrowych ludzi: mężczyźni 0,97 do 1,37 mg/dl (97-137 ml/min.); kobiety 0,88 do 1,28 mg/dl (88-128 ml/min).

Kreatynina służy głównie do monitorowania wydolności nerek, warto tutaj zaznaczyć że w początkowej fazie niewydolności nerek, poziom kreatyniny wcale nie musi być podwyższony. Uważa się że do wzrostu poziomu substancji przy niewydolności nerek dochodzi dopiero wtedy kiedy zniszczona jest około połowa miąższu nerek.

1 234 ... 10»