Kreatynina – wszystko, co musisz wiedzieć

Oznaczenie kreatyniny w moczu

Oznaczenie kreatyniny w moczu

Najczęściej kreatynina oznaczana jest z krwi, a konkretnie z surowicy, ale również stosowane są inne badania mające na celu wskazanie jej poziomu. Oprócz krwi związek znajduje się także w moczu i jest on oznaczany zwykle po uzyskaniu nieprawidłowych wyników z krwi.

Związek jest przesączany przez kłębuszki nerkowe jako produkt uboczny pracy tkanki mięśniowej. Przedostaje się z krwioobiegu do nerek, gdzie jest przesączany przez kłębuszki nerkowe. Przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym nerek, większość związku jest filtrowana przez kłębuszki.

Jak oznacza się poziom z moczu?

Kreatynina w moczu jest oznaczana na podstawie podstawowego badania moczu – pacjent musi zaopatrzyć się w jałowy pojemniczek do oddania moczu (pojemniki można zakupić w każdej aptece). Mocz oddaje się rano, z drugiego strumienia, po umyciu wodą okolic intymnych i ich wysuszeniu.

Dodatkowo kreatynina w moczu może być oznaczona podczas dziennej zbiórki moczu – DZM. Jest ona wtedy stosowania do obliczeń klirensu, który określa GFR (współczynnik przesączania kłębuszkowego).

Dodatkowe badania

Wraz z oznaczeniem stężenia w moczu warto także wykonać dodatkowe badania moczu, ponieważ sama kreatynina nie oddaje w pełni stanu układu moczowego. Warto wykonać ponadto takie badania jak:

  • ogólne badanie moczu
  • badanie albuminy
  • badanie mocznika

Normy w moczu

Trzeba pamiętać o tym, że kreatynina w moczu ma inne normy niż ta oznaczana z krwi. Laboratoria stosują różne normy zależne od wykorzystywanych sprzętów i odczynników. Inne normy stosuje się też dla badań DZM.

Przekroczenie normy w moczu

Zbyt wysoka ilość związku w moczu świadczy najczęściej o chorobach nerek, w tym o stanach ostrych i przewlekłych spowodowanych niewydolnością, kłębuszkowym zapaleniem nerek, także zażywaniem leków upośledzających funkcje nerek. Dodatkowo na poziom wpływają takie czynniki jak dieta zbyt bogata w białko, odwodnienie, głodzenie, zatrzymanie moczu. Jeżeli normy są naruszone, należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić dalszą diagnostykę i leczenie.

«123 4 567 ... 12»