Kreatynina – wszystko, co musisz wiedzieć

Stężenie kreatyniny w surowicy

Stężenie kreatyniny w surowicy

U osób, u których podejrzewa się choroby nefrologiczne – choroby nerek, jednym z podstawowych zlecanych badań jest oznaczenie poziomu kreatyniny. To proste i szybkie badanie, które pozwala na wskazanie stanu pracy nerek. To związek, który określa możliwości filtracyjne w nerkach, a konkretnie możliwości kłębuszków nerkowych, ponieważ to właśnie one są potrzebne do jej filtracji, czyli przesączania.

Jak oznacza się stężenie w surowicy?

Kreatynina w surowicy to oznaczana jest z krwi, ponieważ badania wykonuje się na odfiltrowanej krwi. Również kreatynina może być oznaczona z moczu, ale badania te stosowane są rzadziej. Do badania otrzymuje się także oznaczenie eGFR – szacunkowego współczynnika filtracji kłębuszkowej.

Prawidłowy wynik – normy

Poziom jest osobniczy – zależy od wieku, płci, rasy i wagi, a także masy mięśniowej człowieka. Prawidłowy wynik to 0,6 – 1,3 mg/dl lub 53 – 115 μomol/l. Gdy kreatynina w surowicy mieści się w przedstawionych normach lub też nomach wskazanych przez dane laboratorium (czasami są one inne w zależności od użytych współczynników i sprzętu), wtedy znaczy to, że nerki z największym prawdopodobieństwem funkcjonują prawidłowo.

Co oznacza nieprawidłowy wynik?

Nieprawidłowy wynik, zbyt wysoki poziom w surowicy oznacza zaburzenie funkcji nerek – przewlekłe i ostre schorzenia, odwodnienie organizmu. Także może być to efekt zbyt dużej ilości białka w diecie, nadmiernego wysiłku fizycznego, stosowania środków sterydowych.

Należy jednak pamiętać o tym, że kreatynina w surowicy jest wyższa tylko w przypadku uszkodzenia przynajmniej połowy nefronów (podstawowych jednostek nerki) w nerce, dlatego mogą pojawić się wyniki, które wskazują brak powiązania ze stanem zdrowia, ale w rzeczywistości uszkodzenia nerek są tak niskie, że nie są wykrywane przez badania. Obecnie nie ma jednak innych powszechnie dostępnych badań do oceny funkcji nerek, dlatego w przypadku dalszych objawów należy wykonać badania ponownie za jakiś czas lub skorzystać z innych badań diagnostycznych, na przykład USG.

«12 3 456 ... 12»