Kreatynina – wszystko, co musisz wiedzieć

Stężenie kreatyniny we krwi

Stężenie kreatyniny we krwi

Kreatynina jest ważnym wskaźnikiem prawidłowej pracy nerek – odstępstwa od normy oznaczają zaburzenie funkcji układu moczowego, dlatego jest to jedno z podstawowych badań w tej dziedzinie. Stężenie jest oznaczane z krwi oraz z moczu.

Jak zbadać poziom we krwi?

Kreatynina we krwi jest oznaczana podobnie jak inne badania, na przykład morfologia, na podstawie prostego i szybkiego badania biochemicznego krwi. Stężenie związku we krwi jest badaniem dostępnym w każdym laboratorium. Badanie może zlecić lekarz POZ w ramach ubezpieczenia NFZ – jest ono wtedy darmowe dla pacjenta.

Można także wykonać je samodzielnie odpłatnie. Na wynik czeka się zwykle do tygodnia.

Norma stężenia we krwi

U zdrowego człowieka stężenie we krwi powinno wynosić 0,6 – 1,3 mg/dl lub 53 – 115 μomol/l. Dokładne informacje o normie można znaleźć na wydruku z laboratorium, ponieważ czasami normy oznaczane są inaczej. Prawidłowe stężenie we krwi oznacza dobrą pracę nerek, chociaż trzeba pamiętać o tym, że badanie to, chociaż podstawowe, nie jest idealne. Kreatynina we krwi rośnie wtedy, gdy nerki przestają działać prawidłowo.

Oznaczenie eGFR

Wzrost stężenia jest wynikiem negatywnych zmian w przesądzaniu kłębuszkowym, czyli GFR. Do wyniku laboratoria dodają także wynik eGFR. To parametr, który określa wielkość przesączania kłębuszkowego. Jest on wyliczany na podstawie stężenia związku w surowicy, a także na podstawie parametrów takich jak płeć, wiek, rasa, waga, poziom mocznika i albumin w krwi – nie zawsze stosuje się dodatkowe oznaczenia. Do obliczania stosuje się różne wzory.

Zatem kreatynina we krwi jest bardzo ważnym wskaźnikiem pracy nerek. Powinna być badaniem wykonywanym regularnie, zwłaszcza przez osoby, które spożywają dużo białka oraz intensywnie ćwiczące w celu podwyższenia masy mięśniowej. W przypadku, gdy pojawia się nieprawidłowy wynik – zbyt wysokie lub zbyt małe stężenie, konieczne jest skonsultowanie się lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę w celu określenia przyczyny występowania problemu.

«1 2 345 ... 12»