Kreatynina – wszystko, co musisz wiedzieć

Kreatynina – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdrowe nerki to podstawa. Jednym ze wskaźników, który służy do oceny ich funkcji, jest kreatynina. Dzięki nowoczesnym badaniom biochemicznym można wraz z tym związkiem określać stan nerek z wysoką precyzją, ponieważ jego prawidłowe stężenie jest podstawą zdrowej pracy układu moczowego.

Z technicznego punktu widzeni

Kreatynina, a inaczej 2-imino-1-metyloimidazolidyn-4-on, jest organicznym związkiem chemicznym, który jest pochodną kreatyny. Swoją nazwę wziął on od greckiego słowa kreas, które oznacza mięso, ponieważ występuje głównie w produktach mięsnych. Jest ona bezwodnikiem kreatyny, który jest możliwy do oznaczenia z krwi oraz z moczu. To produkt metabolizmu powstający w wyniku nieenzymatycznego rozpadu związku o nazwie fosforan kreatyny czy fosfokreatyny – związek ten jest odpowiedzialny za gromadzenie energii i występuje w tkance mięśniowej.

Funkcja

Dla mięśni człowieka kreatynina jest produktem ubocznym, dlatego musi być wydalona z organizmu. Gdy związku jest zbyt dużo, może ona powodować nadmierne obciążenie nerek i upośledzenie ich funkcji. Związek trafia do układu moczowego, gdzie jest przesączany przez kłębuszki nerkowe, dlatego jest wskaźnikiem służącym do określania wielkości przesączania kłębuszkowego, które określone jest jako GFR. Kreatynina jest wydalana z moczem i obok mocznika jest głównym związkiem azotowym oznaczanym moczu.

Wydalanie codzienne

Ilość wydalanej codziennie w moczu kreatyniny jest zależna głównie od masy mięśni, dlatego jest inna dla każdego organizmu. Dodatkowo na wynik wpływa dieta, płeć i wiek oraz ogólny stan osoby, która poddaje się badaniu w celu oznaczenia stężenia związku. Średnio w ciągu doby wydalanie jest na poziomie około 14-26 mg na kilogram masy ciała.

Wysokie stężenie we krwi

Norma z krwi wynosi zwykle 0,6 – 1,3 mg/dl lub 53 – 115 μomol/l. Zbyt duża ilość związku we krwi może oznaczać:

  • ostrą niewydolność nerkową – spowodowaną wstrząsem, uszkodzeniem miąższu nerek, zastojami moczu, toksycznym działaniem leków i innych środków
  • przewlekłą niewydolność nerek – głównie kłębuszkowe zapalenie nerek
  • odwodnienie organizmu
1 234 ... 12»