Kreatynina – sprawdź, czy twoje nerki funkcjonują prawidłowo

Kreatynina w moczu

Kreatynina to jeden z najważniejszych związków określających prawidłową prace układu moczowego. Dzięki niej można sprawdzić stan nerek, a nieprawidłowy poziom jest głównym markerem chorób nefrologicznych. Do oznaczania poziomu związku stosuje się badania z krwi, a także z moczu.

Kreatynina w moczu jest produktem ubocznym pracy tkanki mięśniowej. Związek z mięśni przedostaje się do krwioobiegu, a następnie dostarczany jest do nerek, gdzie prawie w całości u zdrowego człowieka jest przefiltrowany przez kłębuszki nerkowe. Gdy nie jest prawidłowo przesączany, wtedy jest to objaw chorób nerek.

Badanie poziomu w moczu Do oznaczenia stężenia w moczu stosuje się standardowe badanie moczu. Najlepiej, aby kreatynina w moczu była oznaczona także z innymi parametrami – podstawowe jest badanie ogólne moczu z badaniem osadu, a także oznaczenie poziomu albumin i mocznika. W ten sposób można uzyskać szerszy widok na stan nerek pacjenta.

Związek dodatkowo może być badany w DZM – dziennej zbiórce moczu. Wtedy badanie pozwala na dokładniejsze oznaczenie klirensu kreatyniny, który to parametr służy to szacowania filtracji kłębuszkowej GFR. Podobne znaczenie ma określenie na postawie stężenia w surowicy i wskazania płci, wieku, rasy i dodatkowo masy ciała.

Norma w moczu Norma w moczu jest zależna od laboratorium, które wykonało badanie. Wyniki podaje się w różnych jednostkach, w tym w mg/dl czy mmol/l – μomol/l, dlatego należy sprawdzić normy na wydruku z badaniem. Inne normy stosuje się do oznaczenia z badania pojedynczego, inne natomiast wtedy, gdy kreatynina w moczu oznaczana jest dobowo.

Nieprawidłowy wynik Gdy stężenie związku w moczu jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, oznacza ono nieprawidłową pracę nerek, ale może mieć także inne przyczyny. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić dodatkowe badania i postawić diagnozę.

  Przekroczona norma:
 • ostra niewydolność nerek – wskutek zatruć, przyjmowania leków, uszkodzeń miąższu nerek
 • przewlekła niewydolność nerek – kłębuszkowe zapalenie nerek
 • odwodnienia
 • nadmierny wysiłek fizyczny
 • nadmiar białka odzwierzęcego w diecie
  Poniżej normy:
 • stosowanie leków sterydowych
 • mała masa mięśniowa
 • osoby niejedzące mięsa
 • niedożywienie

«123 4 567 ... 12»