Kreatynina – sprawdź, czy twoje nerki funkcjonują prawidłowo

Oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy

W celu oznaczenia parametrów pracy nerek oznacza się kreatyninę. To jeden z podstawowych związków, który jest filtrowany przez kłębuszki nerkowe. Gdy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, wtedy jest to oznaka schorzeń nerek, a także poziom powiązany może być z innymi przyczynami. Teraz kreatynina w surowicy to najczęściej wykonywane badanie, które jest stosowane u osób dorosłych, u których podejrzewa się problemy nefrologiczne. Także ilość może być oznaczona w celach profilaktycznych, by sprawdzić stan nerek.

Badanie z surowicy Do oznaczenia poziomu z surowicy konieczne jest pobranie krwi w laboratorium. Badanie wykonuje się z użyciem zaawansowanych urządzeń, dlatego kreatynina jest oznaczona precyzyjnie i na tej podstawie można postawić wstępną diagnozę. Gdy poziom jest nieprawidłowy, specjalista zleca na ogół dodatkowe badania, aby dokładniej sprawdzić przyczynę problemu i wdrożyć prawidłowe leczenie.

Norma w surowicy Kreatynina w surowicy powinna mieścić się w normie 0,6 – 1,3 mg/dl lub 53 – 115 μomol/l lub innej normie wskazanej przez laboratorium wykonujące badanie. Poziom jest zależny od wielu czynników, ale zasadniczo utrzymuje się na stałym poziomie, dlatego jest on parametrem pozwalającym na określenie stanu zdrowia pacjenta.

  Produkcję zwiększają także:
 • wysiłek fizyczny
 • zwiększona masa mięśniowa
 • akromegalia i gigantyzm
 • nadmiar białek w diecie
  Poziom może być obniżony przez:
 • stosowanie diety bezmięsnej
 • niewydolność nerek
 • zatrucia i stosowanie leków upośledzających pracę nerek
 • głodzenie

Oznaczenie eGFR Kreatynina w surowicy jest oznaczana z eGFR, czyli szacunkowym współczynnikiem przesączania kłębuszkowego. Wynik obliczany jest na podstawie stężenia związku, a także danych takich jak wiek, płeć oraz rasa pacjenta, a dodatkowo może być to jego waga, poziom albumin i mocznika. EGFR jest współczynnikiem stosowanym w badaniach przesiewowych w chorobach nefrologicznych, który oblicza się na podstawie wzorów uproszczonych lub złożonych na bazie wskazanych powyżej czynników.

«12 3 456 ... 12»