Kreatynina – sprawdź, czy twoje nerki funkcjonują prawidłowo

Oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi

Jednym z najważniejszych wskaźników prawidłowej pracy nerek jest kreatynina. To związek, który jest wydalany przez nerki i przesączany przez kłębuszki nerkowe. Jeżeli stężenie związku jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, świadczy to o zaburzonej funkcji nerek. Kreatynina we krwi jest podstawowym badaniem, które jest zlecane u osób dorosłych.

Wykonanie badania Kreatynina we krwi wymaga pobrania krwi, podobnie jak w przypadku innych badań, na przykład morfologii. Badanie jest możliwe do wykonania w każdym laboratorium prywatnie lub z ubezpieczenia NFZ po uzyskaniu skierowania od lekarza. Na wynik badania czeka się zwykle do 7 dni.

Ile powinno wynosić stężenie we krwi? Związek występuje w surowicy krwi w prawidłowym stężeniu 0,6 – 1,3 mg/dl lub 53 – 115 μomol/l lub innym wskazanym przez laboratorium na wydruku. Kreatynina we krwi poza normą oznacza stany patologiczne, które wymagają dalszego diagnozowania i wizyty u specjalisty.

Oznaczenie eGFR W laboratoriach związek oznaczany jest wraz z innym parametrem – eGFR.

To szacunkowy współczynnik filtracji kłębuszkowej (z języka angielskiego estimated glomerular filtration rate), który jest obliczany na podstawie dostępnych danych. Są to głównie wiek pacjenta, jego płeć, rasa, waga, a także poziom kreatyniny, mocznika i albumin w surowicy krwi. W większości laboratoriów do oznaczenia potrzebne jest wskazanie wieku, rasy oraz płci.

Dlaczego stężenie kreatyniny we krwi rośnie lub maleje? Wartość stężenia związku, która jest produktem ubocznym metabolizmu w tkance mięśniowej, nie tylko określa parametry wydalnicze nerek, a dokładnie prawidłowość działania kłębuszków nerkowych. Dodatkowo także jego wartość jest zależna od masy mięśniowej – jest wyższa u osób z dużą masą mięśniową, często ćwiczących, także wyższe stężenie jest oznaczane u osób z dietą bogatą w białka pochodzenia zwierzęcego, dlatego niższy poziom jest częsty u wegetarian i wegan. Poziom wzrasta przy wysiłku fizycznym oraz przy zaburzeniach wydzielania hormonu wzrostu. Na poziom ponadto mają wpływ brane leki, na przykład kortykosteroidy i leki upośledzające pracę nerek.

«1 2 345 ... 12»