Korzonki

Aby wyleczyć korzonki najważniejsza jest profilaktyka, zadbajmy przede wszystkim o zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie witaminy B1. W codziennym jadłospisie powinno się znaleźć m.in. pełne mleko, żółtko jaja, wątroba, świeże ryby morskie, świeże ryby rzeczne, wieprzowina, zboże z pełnego przemiału, warzywa (jak najwięcej trzeba ich jeść na surowo), owoce, orzechy, drożdże (od 3 do 5 dag dziennie rozpuszczone w szklance wody). Inne cenne produkty to kminek, majeranek, pieprz prawdziwy i ziołowy, papryka, kozieradka, chrzan, cebula i czosnek. Niezwykle istotna, jeśli chodzi o korzonki jest wyważona i systematyczna aktywność fizyczna, nastawiona szczególnie na wzmocnienie mięśni pleców – najlepsze efekty da pływanie oraz jazda na rowerze.

Warto uprawiać aerobik, ćwiczenia rozciągające i szybko spacerować, przy częstym ataku korzonków profilaktycznie należy stosować lecznicze masaże. Poza tym dzięki ruchowi zrzucimy nadwagę, która również może wpłynąć na rozwój zapalenia wielonerwowego.

Korzonki oprócz ostrego i przewlekłego bólu mogą dawać objawy neurologiczne, wynikające z zaburzenia funkcjonowania czynności danego nerwu, np. zaburzenia czucia, osłabienie, zanik mięśni, zniesienie tzw. odruchów ścięgnistych. Zwykle korzonki kojarzymy z przeziębieniem, grypą, infekcją wirusową czy chociażby zwykłym przewianiem, ale za tego typu objawami mogą kryć się dużo poważniejsze choroby. Takie jak np. cukrzyca, półpasiec, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa czy nowotwory. Do bólu korzonkowego może dojść również przy nagłym skręcie tułowia, nawet podczas zwykłych domowych czynności.

Korzonki można leczyć domowymi sposobami, jednym z nich jest rozgrzewająca kąpiel, otóż należy przygotować sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, które działają rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo (olejek eukaliptusowy, lawendowy, rumiankowy, kamforowy i geraniowy). Bolące korzonki należy przede wszystkim rozgrzać. Kolejnym sposobem są środki przeciwzapalne, najlepiej jednoskładnikowe. Świetnym sposobem na korzonki są również gorące okłady przykładane na bolące miejsca. Może to być termofor z gorącą wodą (jeśli nie jest w "koszulce", termofor owiń w ręcznik). Jeśli ból nie mija zastosuj plastry lub specjalne pasy, pieprzowe lub gorczycowe, ale stosować je trzeba zgodnie z instrukcją, bo silnie podrażniają skórę. Jeśli chodzi o korzonki zbawienne mogą być przeciwbólowe, rozgrzewające maści oraz przede wszystkim odpoczynek, jeśli ból nie zniknie po 2-3 dniach konieczna jest wizyta u lekarza.

«12 3 456 ... 9»