Korzonki

Korzonki to uciążliwa dolegliwość, jest to zapalenie wielonerwowe, chodzi dokładnie o korzenie nerwowe, czyli wiązki włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego jako nici korzeniowe i po połączeniu tworzące pień nerwu rdzeniowego. Fachowo nazywa się to bólowym zespołem kręgosłupowo-korzeniowym. Ból, któremu niekiedy towarzyszy osłabienie czy uczucie drętwienia, może pojawić się w dolnej części kręgosłupa, w obrębie pośladków i nóg albo w górnej części pleców – wtedy promieniuje do karku. Korzonki dają czasami inne objawy chorobowe, takie jak jednostronny paraliż nerwu twarzowego, zwyrodnienie nerwów obwodowych (różnego rodzaju paraliże) czy brak kwasów żołądkowych. Pamiętajmy, że ból w okolicy lędźwiowej, to lumbago, którego nawet 80% populacji doświadcza minimum raz w życiu, z kolei ból promieniujący do pośladków jest rwą kulszową.

Boli na skutek uszkodzenia korzeni nerwowych; najczęściej jest to uszkodzenie dysku, czyli krążka międzykręgowego jako efekt podnoszenia dużego ciężaru czy przy nagłym skręcie tułowia. Korzonki „odzywają się” również w wyniku zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych (zwłaszcza jeśli wcześniej nie przeprowadzono rozgrzewki) albo przeciwnie – gdy aktywność ruchowa jest za mała. Inne przyczyny występowania zapalenia wielonerwowego to m.

in. otyłość, choroba zwyrodnieniowa czy chociażby szybkie ochłodzenie organizmu, np. w przeziębieniu. Korzonki mogą być także objawem zagłodzenia witaminowego organizmu, a zwłaszcza niedoboru witaminy B1 w pożywieniu. Zapalenie wielonerwowe może pojawić się u osób w każdym wieku, najczęściej jednak dolegliwość ta dotyka dorosłych, u których tkanka kostna ma mniejszą zdolność do regeneracji. Doraźnym środkiem na uśmierzenie bólu, jaki sprawiają korzonki mogą być zastrzyki biostyminy (co drugi dzień należy wykonywać trzy serie po 10 iniekcji), ciepłe okłady z namoczonego, zmielonego siemienia lnianego lub z gotowanej cebuli, a także plastry rozgrzewające, pieprzowe albo gorczycowe. Można sięgnąć również po rozgrzewającą i przeciwbólową maść czy zrobić sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (lawenda, eukaliptus). Przy nagłym ataku bólu konieczny jest odpoczynek, najlepiej na twardym podłożu. Jeśli ból, który powodują korzonki nie minie w ciągu dwóch dni, niezbędna jest interwencja lekarza, który przepisze pacjentowi antybiotyki i leki przeciwzapalne. Czasem konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny (gdy np. ból to efekt uszkodzenia dysku) i rehabilitacja. Problemów z korzonkami nie należy bagatelizować, bo może on świadczyć o poważniejszej chorobie – cukrzycy, półpaścu czy nowotworze.

«1 2 345 ... 9»