Kolagen

Kolagen to substancja, o której ciągle słyszymy w reklamach telewizyjnych. Kremy przeciwzmarszczkowe, leki poprawiając stan stawów czy żele odmładzające skórę to tylko nieliczne produkty, w których występuje ta substancja. Jak się jednak okazuje niewiele osób wie czym tak właściwie jest kolagen. Kolagen jest bardzo specyficznym białkiem, które występuje w tkance łącznej. Można go zatem znaleźć w skórze, ścięgnach czy chrząstkach stawowych. Białko to składa się z kilkudziesięciu aminokwasów połączonych w łańcuchy. Łańcuchy kolagenu łączą się po trzy tworząc w ten sposób włókna. Kolagen dzięki swoim właściwościom sprawia, że skóra jest sprężysta a ścięgna wytrzymałe. W organizmie ludzkim kolagen to niemal 1/3 wszystkich białek, w naturalnych warunkach występuje w 20 rodzajach, różniących się budową i pełnioną w organizmie funkcją.

Choć od wielu lat trwają badania nad jego właściwościami i rolą w organizmie, wydaje się, że do odgadnięcia tajemnicy kolagenu jeszcze bardzo daleka droga. Świadczy o tym chociażby fakt, że do dziś jedynie 12 rodzajów kolagenu zostało dokładnie opisanych, pozostałe 8 to dla naukowców nadal zagadka.

Gdzie występuje kolagen?

Kolagen kojarzony jest najczęściej ze skórą i to niewątpliwe dobre skojarzenie, gdyż włókna kolagenowe stanowią ok. 70% wszystkich znajdujących się tam białek. Jednak to nie jedyne miejsce gdzie można go spotkać. Kolagen znajdziemy również w bardziej nietypowych miejscach takich jak: wątroba, serce, nerki, oczy czy układ krwionośny.

Produkcja i wymiana naturalnego kolagenu

Naturalny kolagen wytwarzany jest w większości przez fibroblasty – komórki tkanki łącznej, oraz w układzie kostnym. Naukowcy obliczyli, że w ciągu roku organizm wymienia aż 3 kilogramy tego białka. Stare włókna kolagenowe niszczeją i są usuwane z organizmu, a na ich miejsce produkowane są nowe, dzięki takiej wymianie skóra wygląda młodo i wszystkie narządy dobrze funkcjonują.

1 234 ... 10»