Kiła

Syfilis utajony

Jeśli nie jest leczony syfilis, przenosi się z wtórnego do utajonego (ukrytego) etapu, kiedy nie ma żadnych objawów. Utajona faza może trwać przez lata, oznaki i objawy mogą nigdy nie powrócić, lub choroba może rozwijać się na wyższym (trzecim) etapie.

Przyczyną infekcji jest bakteria Treponema pallidum, najczęstszą drogą transmisji jest poprzez kontakt z osobą zakażoną jest ból podczas stosunku płciowego. Bakterie wprowadzić do organizmu przez niewielkie skaleczenia lub otarcia na skórze lub błonach śluzowych. Kiła jest chorobą zakaźną w czasie jej pierwotnym i wtórnym, a czasem we wczesnym okresie utajonego. Rzadziej, syfilis może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem niezabezpieczonego bliskiego kontaktu bezpośredniego z aktywnymi zmianami (np. podczas pocałunku) lub za pośrednictwem zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu (odmiana wrodzona). Występuje zwiększone ryzyko nabycia syfilisu, jeśli: angażujemy się w seks bez zabezpieczenia, z wieloma partnerami, występuje zakażenie HIV, który powoduje AIDS. Bez leczenia, syfilis może prowadzić do uszkodzeń w całym organizmie, zwiększa ryzyko infekcji HIV oraz u kobiet może spowodować problemy podczas ciąży. Leczenie może zapobiec szkodom w przyszłości, ale nie można naprawić lub odwrócić szkód, które już miały miejsce.

Małe guzki lub guzy

Nazwa gummas to guzki, które mogą rozwijać się na skórze, kościach, wątrobie lub innym organie w późnym stadium syfilisu. Gummas zazwyczaj ustępują po leczeniu antybiotykami.

Problemy neurologiczne

Kiła może powodować szereg problemów z systemem nerwowym, w tym: zapalenie opon mózgowych, głuchotę, problemy ze wzrokiem, demencję, problemy sercowo-naczyniowe

Mogą one obejmować wybrzuszenia (tętniak) i zapalenie aorty - główną arterię organizmu - i innych naczyń krwionośnych.

Kiła może również spowodować uszkodzenie zastawek serca.

Zakażenie HIV

Dorośli z przenoszoną drogą płciową kiłą i owrzodzeniami narządów płciowych lub innych narażeni są na dwu-do pięciokrotnie większego ryzyka zarażenia się wirusem HIV. Syfilis może powodować krwawienie co zapewnia łatwy sposób na HIV, aby wejść do krwi w czasie aktywności seksualnej.

Ciąża i poród powikłania

Jeśli jesteś w ciąży, możesz przejść syfilis nienarodzonego dziecka. Kiła wrodzona znacznie zwiększa ryzyko poronienia, porodu martwego płodu lub śmierci noworodka w ciągu kilku dni po urodzeniu. Syfilis może być zdiagnozowany przez badanie próbek: krwi, płynu z rany, płynu mózgowo-rdzeniowego. Kiedy jest diagnozowany i leczony w początkowej fazie, syfilis jest łatwy do wyleczenia. Korzystne traktowanie na wszystkich etapach daje penicylina, antybiotyki leki, które mogą zabić organizm, który powoduje kiłę. Jeśli jesteś uczulony na penicylinę, lekarz zaproponuje inny antybiotyk. Jeden zastrzyk penicyliny może zatrzymać rozwój choroby, jeśli jest się zainfekowanym przez mniej niż rok. Jeśli ma się syfilis na dłużej niż rok, mogą być konieczne dodatkowe dawki. Penicylina jest jedynie zalecana dla kobiet w ciąży, dziecko powinno również otrzymać leczenie antybiotykami.  

«1 2 345 ... 7»