Kiła

Kiła, znana też jako syfilis, jest jedną z bardziej rozpoznawalnych chorób wenerycznych, przez całe wieki kiła stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zanim kiła da charakterystyczne objawy obecność wywołujących ją krętków bladych można stwierdzić m.in. poprzez przeprowadzenie stosownych testów: VDRL, USR.

Syfilis jest zakażeniem bakteryjnym najczęściej rozprzestrzenia się przez kontakt seksualny. Choroba zaczyna się jako bezbolesny ból - zazwyczaj na genitaliach, odbycie lub ustach. Kiła rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka przez kontakt skóry lub błony śluzowej z tymi ranami. Po początkowej infekcji, syfilis drzemie w organizmie przez dziesiątki lat, zanim zostanie ponownie aktywny. Wczesna kiła może być utwardzona, czasami z pojedynczym wstrzyknięciu penicyliny.

Bez leczenia, kiła może poważnie uszkodzić serce, mózg lub inna narządy i może zagrażać życiu. Syfilis rozwija się etapami oraz objawy zależą od każdego etapu. Jednak te etapy mogą zachodzić na siebie i objawy nie zawsze występują w tej samej kolejności. Możesz być zarażony syfilisem i nie zauważyć żadnych objawów przez wiele lat.

Syfilis pierwotny

Pierwszym objawem kiły jest mały ból, zwany owrzodzeniem, pojawia się w miejscu, w którym bakterie weszła do ciała. Podczas gdy większość osób zakażonych syfilisem rozwija tylko jeden owrzodzenie, niektórzy ludzie rozwijać kilka z nich. Owrzodzenie zazwyczaj rozwija się około trzech tygodni po ekspozycji. Wielu ludzi, którzy nie mają syfilis zauważył owrzodzenie, bo to zazwyczaj bezbolesne i może być ukryty w pochwie lub odbytnicy. Owrzodzenie zagoi na własną rękę w ciągu sześciu tygodni.

Syfilis wtórny

W ciągu kilku tygodni od oryginalnego owrzodzenie uzdrowienia, może wystąpić wysypka, która ostatecznie obejmuje całe ciało - nawet dłonie i podeszwy stóp. To nie jest zwykle wysypka swędząca i może towarzyszyć brodawkom jak owrzodzenia w jamie ustnej lub narządów płciowych. Niektórzy ludzie również mają bóle mięśni, gorączkę, ból gardła i powiększenie węzłów chłonnych. Te objawy mogą zniknąć w ciągu kilku tygodni lub wielokrotnie przychodzą i odchodzą.

1 234 ... 7»