Jelito drażliwe

Jelito drażliwe - leczenie

W rzeczywistości priorytetem leczenie jelita drażliwego jest jedynie zminimalizowanie nasilenia objawów, dające choremu większy komfort w codzienym życiu. Chorzy na jelito drażliwe muszą większą wagę przywiązywać do ćwiczeń wysiłkowych, uprawiania sportu, a także wystrzegać się niepotrzebnego stresu.

W leczenie jelita drażliwego stosuje się środki rozkurczające, leki przeciwbiegunkowe oraz leki przeciwdepresyjne. Czasem stan chorego wymaga skierowania na psychoterapię.

Jelito drażliwe - dieta

Z diety osoby chorej na jelito drażliwe należy wykluczyć pokarmy podrażniające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dieta stanowi jedną z głównych przyczyn nasilania dolegliwości. Największą rolę w diecie chorego powinny pełnić pokarmy pochodzenia roślinnego - warzywa, owoce, produkty zbożowe (kasze, otręby, płatki zbożowe, musli, pieczywo razowe).

Jednakże należy ograniczyć słodkie owoce, zawierające duże ilości fruktozy, takie jak banany. Ponadto chorym na jelito drażliwe nie zaleca się takich warzyw jak kapusta czy groch. Istotną rolę ogrywa także sposób żywienia, częstotliwość spożywania posiłków. Pokarm należy jeść powoli, w regularnych odstępach czasu, nie popijając w trakcie, ani do trzydziestu minut po zjedzeniu.
«12 3