Jelito drażliwe

Objawy

W zależności od rodzaju zaburzeń motoryki jelita, spowolnienia lub przyśpieszenia pracy narządu dokonuje się podziału jelita drażliwego (IBS) na postać zaparciową oraz postać biegunkową.

Częstotliwość wypróżnień osoby chorej generuje dolegliwości charakterystyczne dla danej postaci choroby. W postaci biegunkowej, po spożyciu tłustego posiłku występują parcia na stolec, nagłe biegunki. Zaś towarzyszący postaci zaparciowej ból jest krótkotrwały i ustępuje po wypróżnieniu.

Jelito drażliwe najczęściej objawia się:

  • bólem w obrębie jamy brzusznej, najczęściej w okolicy poniżej pępka
  • zaparciami (oddawanie stolca w postaci grudek lub wstążek) lub biegunkami
  • poczuciem niepełnego wypróżnienia
  • wzdęciami
  • nadmierną produkcją gazów

Jelito drażliwe może objawiać się także osłabieniem, zmęczeniem, nudnościami, wymiotami, niestrawnością, pieczeniem poniżej mostka, dusznościami, trudnościami w przełykaniu pokarmu, a także częstszym oddawaniem moczu oraz parciem na mocz. Ponadto schorzenie może także generować problemy na podłożu psychicznym. U chorych mogą występować stany lękowe, a nawet depresja.

Dla większości osób chorych zespół chorobowy jest schorzeniem przewlekłym. Jednak występują stany nasilenia i osłabienia objawów. Zdarzają się także okresy bezobjawowe oraz przypadki, gdy objawy ustępują całkowicie.

Z lekarzem warto skonsultować się w przypadku, gdy u pacjenta występują stałe zmiany w funkcjonowaniu narządu lub w przypadku zaobserwowania objawów typowych dla schorzenia jakim jest IBS.

«12 3 456 ... 8»