Jak radzić sobie z samotnością

Gdy jesteśmy samotni często stawiamy sobie warunki bycia szczęśliwymi. Mówimy: „Kiedy wezmę ślub, będę szczęśliwa/y”, „Kiedy będę mieć dzieci, to będę szczęśliwa/y” lub „Gdy będę mieć piękny dom, wspaniałą rodzinę i dobrze płatną pracę to wtedy będę szczęśliwa/y”. Uniknięcie dalszej samotności jest naszym celem. Z założenia wiemy, że nie będziemy szczęśliwi dopóki nie zrealizujemy naszych celów. Jest to jednak pułapka, w której sami się pogrążamy, gdyż odkładamy nasze szczęście na później. Single mają często znacznie inne priorytety niż osoby w związkach.

Małżeństwo nie gwarantuje, że przestaniemy czuć się samotni, ponieważ wielu osób nie czuje się w pełni akceptowanych i rozumianych przez współmałżonka. Ponadto singiel jako jednostka samodzielna i samowystarczalna jest w tym momencie na popularnym stylem zycia. Samotność i radzenie sobie z nią jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie tej prawdy i nie pozwolenie, aby fakt, że jesteśmy samotni odgrywał znaczącej roli w naszym życiu. Abyśmy nie czuli się samotni musimy uświadomić sobie, że każda chwila naszego życia jest bardzo cenna. Gdy przykładamy do tego zbyt dużą wagę, to pogłębiamy swój stan. Potrzebna jest wielka odwaga, aby to przezwyciężyć. Najważniejszym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że sami się ograniczamy.

Już dzisiaj możemy zrobić pierwszy krok, niech naszym celem będzie bycie szczęśliwym. Nie wahajmy się do tego dążyć. To od nas zależy co wybierzemy. Jeżeli nie dajemy sobie rady sami, nie wstydźmy się prosić o pomoc psychologa. Psychoterapia pomaga wielu ludziom we wpłynięciu na swoją samoocenę oraz zwiększenie radości z życia. Każdy ma prawo do bycia słabym, nie ważne, że upadamy, najważniejsze jest, aby potrafić się podnieść.

Jak reagować na samotność

Jeżeli obawiasz się, że ktoś z Twojej rodziny czuje się samotny np. jest społecznie izolowany możesz nie być w stanie mu pomóc. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Najważniejszy jest kontakt, zwykłe zaproszenie na obiad, nawet najmniejszy gest pozwoli danej osobie poczuć się lepiej. Bardzo ważną rolę odgrywa również wsparcie. Możesz pomóc samotnikowi w budowaniu sieci społecznej, zachęcać go do nawiązywania kontaktów. Znacząca jest również umiejętność słuchania, gdy ktoś powie Ci, że jest samotny dowiedz się dlaczego. Daj mu do zrozumienia, że jest dla Ciebie ważny. Poważnym problemem, który często wiąże się z samotnością jest depresja. Warto reagować już bardzo wcześnie, gdyż schorzenie jest wyniszczajżce dla organizmu.

1 234 ... 22»