Grzybica

Międzypalcowa odmiana choroby (stóp) to zakażenie, które zwykle zaczyna się między palcami, występuje najczęściej u osób, których stopy stały się bardzo spocone, gdy ograniczają je obcisłe buty. Oznaki i objawy: łuszcząca się wysypka, powoduje swędzenie, pieczenie i palenie. Jest ona chorobą zakaźną i może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem zanieczyszczonych podłóg, ręczników lub ubrań. Jest ściśle związana z innymi zakażeniami jej pochodnymi, może ona być traktowana przeciwgrzybicznymi lekami bez recepty, ale często zakażenia powtarzają się, dlatego lepsze są leki na receptę. Zazwyczaj powoduje łuszczenie się i czerwoną wysypkę, która zazwyczaj zaczyna się między palcami. Świąd jest często najgorszy zaraz po zdjęciu butów i skarpetek, niektóre rodzaje powodują pęcherze lub owrzodzenia. Infekcja może dotyczyć jednej lub obu nóg i może rozprzestrzeniać się na dłonie - zwłaszcza jeśli są porysowane lub dotykały zainfekowanych części stóp.

Pojawia się zwykle na dolnej lub w górnej warstwie skóry, najlepiej rozprzestrzenia się w ciepłych, wilgotnych obszarach ciała, takich jak pachwiny, wewnętrzna strona ud i pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, swędzenie pachwin dotyczy głównie sportowców płci męskiej, ale każdy może się zarazić.

Korzystanie z pryszniców publicznych i szatni zwiększa szanse na uzyskanie zarażenie. Grzyby najlepiej rosną w zaparowanych pomieszczeniach wilgotnych ręcznikach, wśród spoconych ubrań i mokrej podłogi. Więc nic dziwnego, że swędzenie pachwin i grzybica często występują w tym samym czasie, ponieważ oba są spowodowane przez grzyby. Objawami są: świąd i ból, wysypka na pachwinie, fałdzie skóry wewnętrznej ud lub pośladków, krawędź wysypki może się łuszczyć lub mieć guzki, centrum wysypki może mieć kolor czerwono-brązowy. Przebieg choroby jest irytujący, lecz najczęściej nie poważny, jeśli choroba wystąpiła w przeszłości z łatwością można rozpoznać objawy. Lekarz z łatwością może ją rozpoznać, może zeskrobać trochę wysypki na szkiełko i spojrzeć na nie pod mikroskopem. Większość zakażeń tego typu może być leczona kremami i pudrami bez recepty, jednak jeśli wysypka nie znika należy udać się do specjalisty.

«1 2 345 ... 10»