Grzybica pochwy

Kto jest najbardziej narażony na grzybice pochwy?

Ponad połowa wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu toczy walkę z grzybicą pochwy. W większości przypadków grzybica pochwy rozwija się ona bez wyraźnego powodu. Jednak pewne czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo pleśniawki. Pochwa zawiera śluz i kilka nieszkodliwych bakterii, które pomagają w jej obronie przed zakażeniami grzybiczymi i innymi zarazkami, te naturalne mechanizmy obronne mogą ulec zmianie na przykład podczas ciąży, w przypadku cukrzycy konieczne staje się przyjmowanie antybiotyków. Osoby o słabym systemie immunologicznym są również bardziej narażone na atak grzybicy pochwy - na przykład kobiety w trakcie lub po chemioterapii niektórych nowotworów, jak również osoby przyjmujące duże dawki steroidów. Nie zawsze do zdiagnozowania, czy to grzybica pochwa konieczne są badania, diagnoza jest często oparta na typowych objawach. Jednakże, ważne jest, aby nie przesądzać od razu, że jest to drożdżyca pochwy, gdyż mogą występować inne przyczyny.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy - jej zapobieganie nie jest trudne, przede wszystkim noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, najlepiej w postaci luźnych fig czy bokserek.

W leczeniu oraz gdy grzybica pochwy jest coraz bardziej uciążliwa skuteczne są maści zawierające clotrimazol i mikonazol.

Żeby złagodzić uczucie swędzenia i pieczenia jakie powoduje grzybica pochwy, zaparz herbatkę rozmarynową, ostudź ją i zastosuj do irygacji. Skuteczna jest również herbatka tymiankowa.

Partnerzy seksualni mogą bez przerwy nawzajem zarażać się grzybicą, nawet gdy jedno z nich poddało się leczeniu.

Kobiety, które często robią irygację uważając, że jest to zdrowe, w rzeczywistości mogę zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy, ponieważ zaburzają pH pochwy.

«12 3 456 ... 10»