Grzybica pochwy

Niektóre kobiety cierpią na grzybice pochwy na podłożu psychicznym – nie są to faktycznie infekcje, ale stany, które objawiają się świądem i pieczeniem przy prawidłowym stanie śluzówki narządu, wówczas opisywane przez kobietę objawy mogą wskazywać na nerwicę i wymagają konsultacji psychiatrycznej.

Każda kobieta powinna dbać o prawidłową florę bakteryjną okolic intymnych przyjmując suplementy zawierające pałeczki kwasu mlekowego, najlepiej takie kuracje przeprowadzać przez okres kilku tygodniu w czasie przesilenia wiosennego lub jesiennego oraz w momentach wzmożonego stresu i spadku odporności, gdyż może to pomóc w zapobieganiu grzybicy pochwy i innym zakażeniom narządów płciowych.

Osoby, które cierpią na nawracającą postać grzybicy pochwy, powinny nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę, sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza i uniemożliwiają skórze oddychanie.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej, które zapobiegają grzybicy pochwy powinno zacząć się od doboru odpowiednich środków myjących o neutralnym odczynie, które nie zniszczą naturalnej bariery ochronnej z pałeczek kwasu mlekowego w okolicach narządów płciowych.

W czasie miesiączki najlepiej zrezygnować z kąpieli w wannie, szyjka macicy jest rozpulchniona i otwarta, co ułatwia przenikanie drobnoustrojów do narządów rodnych i może wywołać zakażenie wstępujące, które obejmie także jajniki oraz grzybicę pochwy.

Spośród wszystkich drobnych powikłań ciąży, grzybica pochwy jest najbardziej popularna, fala hormonów, zmiany w pH pochwy, diety i ogólnych zmiany metaboliczne podczas ciąży sprawiają, że kobieta jest na nią bardziej podatna.

Grzybica pochwy nie stanowi poważnego problemu położniczego i nie odnotowano związku między nim a porodem przedwczesnym, jednak zawsze istnieje ryzyko zapalenia błon płodowych oraz zakażenia wewnątrzowodniowego.

Grzybica pochwy nie wpływa na stan zdrowia noworodka i jego masę urodzeniową, ciężarne leczy się miejscowymi preparatami azolowymi lub antybiotykami polienowymi.

Wchłanianie leków na grzybicę pochwy przy podaży dopochwowej jest niskie, a maksymalnie stężenie we krwi zostaje osiągnięte po 12–72 godzinach, natomiast doustne leki wchłaniają się szybciej, a ich maksymalne stężenie w surowicy jest o 10–1000 razy większe.

Wielu lekarzy podczas wystąpienia grzybicy pochwy nie zauważa istotnych zależności podając wyniki badań, z których wynika, że leki mikotyczne charakteryzują się niewielką szkodliwością, a ryzyko wad wrodzonych w grupie leczonej jest ryzykiem populacyjnym, niemniej jednak nie jest to na ten moment należycie poznane.

W razie wystąpienia grzybicy pochwy bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza, by w okresie ciąży oraz laktacji nie brać żadnych leków doustnych i nie przyjmować żadnych leków antygrzybiczych bez konsultacji lekarskiej.

«1 ... 789 10