Grzybica pochwy

Wiele kobiet ma od czasu do czasu cierpi na grzybicę pochwy. Grzybica pochwy jest spowodowana zakażeniem grzybem drożdży o nazwie Candida, możliwości leczenia obejmują tabletki, które można przyjmować doustnie lub poprzez dopochwowe globulki anty- pleśniawki. Korzystać można również z kremów anty- grzybiczych, które można wcierać w skórę wokół pochwy (srom) w razie potrzeby, leczenie grzybicy pochwy jest zwykle skuteczne, jednak niektóre kobiety mają powtarzające się ataki pleśniawki, które wymagają dłuższych cykli leczenia.

Co to jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy to infekcja spowodowana przez grzyby drożdży o nazwie Candida. Małe liczby Candida często żyją na skórze i na całym obszarze pochwy, są zwykle nieszkodliwe. Układ odpornościowy i nieszkodliwe bakterie, które również zazwyczaj żyją na skórze, czy w pochwie zwykle zatrzymują ten rodzaj grzybicy pochwy. Jednakże, gdy warunki sprzyjają temu rodzajowi grzyba, mnoży się on i może zaatakować pochwę. Warunki najkorzystniejsze dla grzybów Candida to ciepłe, wilgotne, bezpowietrzne części ciała. Inne obszary ciała, które są narażone na zakażenie grzybicze obejmują pachwiny i usta, a u dzieci obszar pieluszkowy. Wydzielina z pleśniawki jest zwykle kremowo-biała i dość gruba, ale czasem może być wodnista, może powodować swędzenie, zaczerwienienie, dyskomfort i ból na zewnątrz i wokół pochwy (sromu).

Wydzielina z pleśniawki zwykle nie ma zapachu. Niektóre kobiety, któe zaatakowałą grzybica pochwy mogą czuć ból lub dyskomfort podczas seksu i oddawaniu moczu, czasem objawy są niewielkie i znikają bez specjalistycznego leczenia, lecz zdarzają się również objawy irytujące, które wymagają leczenia. Drożdże te nie uszkadzają pochwy, ani macicy, w przypadku ciąży nie zagrażają dziecku. Większość kobiet doświadcza sporadycznych ataków drożdży znanych jako grzybica pochwy. To powoduje swędzenie, podrażnienie i obrzęk pochwy i jej okolic. Choroba jest stosunkowo nieszkodliwa, ale może to być niewygodna. Może również wracać - to znane jest jako nawracające (lub skomplikowane) pleśniawki. Jeśli pojawiają się objawy pleśniawki pochwy, po raz pierwszy, zaleca się, że wizyta u lekarza, zwłaszcza w przypadku wystąpienia bólu. Jest tak, ponieważ objawy pochwy pleśniawki czasami podobne są do innych chorób skóry i czasami przenoszoną się drogą płciową (STI). Jeśli miałaś wcześniej zdiagnozowaną grzybicę pochwy i rozpoznajesz objawy, możesz przejść bezpośrednio do apteki kupić leki anty-pleśniawkowe bez recepty. Jednakże, jeśli stan nie poprawi się po tego typu leczeniu, lub jeśli masz częste ataki (co najmniej jeden raz na kilka miesięcy), należy zwrócić się do lekarza rodzinnego. Pleśniawki to drożdże, zwykle powodowane przez grzyby drożdżopodobne Candida albicans. Wiele kobiet ma Candida w pochwie, ale nie powoduje to żadnych objawów. Wydzielina z pochwy i "przyjazne" bakterie grzyba pochwy utrzymywane są pod kontrolą. Problemy pojawiają się, gdy naturalna równowaga w pochwie jest zaburzona i Candida rozmnaża się. Grzybica pochwy nie jest STI, ale czasami może być przenoszona na ludzi podczas seksu. Oznacza to, że jeśli masz pleśniawki, to najlepiej, aby unikać seksu, dopóki nie ukończy się kursu leczenia i wyleczenia zakażenia. W większości przypadków, grzybicę można łatwo poddawać działaniu tabletek podejmowanych doustnie lub pesarium anty-grzybiczemu, które są wprowadzane do pochwy.

1 234 ... 10»