Grzybica paznokci

Aby zdiagnozować grzybice paznokci, wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na tym, iż pobiera się wycinek masy rogowej spod paznokcia i poddaje go badaniu pod mikroskopem, jeżeli podczas tego badania potwierdzi się obecność grzybów, wówczas należy dokładnie zdiagnozować ich rodzaj.

Grzybica paznokci wymaga terapii, jest ona dzielona na trzy metody: leczenie ogólne, leczenie miejscowe oraz metoda chirurgiczna (polega na usunięciu chorobowo zmienionych płytek paznokcia).

Grzybica paznokci do leczenia stosuje terbinafinę, która ma działanie grzybobójcze i grzybostatyczne, to lek wspomagający leczenie głównie drożdżaków i dermatofitów, jego działanie polega na hamowaniu rozwoju grzyba, który odpowiada za rozwój grzybicy paznokciowej i wytwarzanie substancji mających działanie grzybobójcze (tzw. skwalen).

Gdy grzybica paznokci leczona jest u rąk najczęściej stosuje się dwa pulsy, czyli podaje się lek przez dwa tygodnie w czasie dwóch miesięcy, stosując trzytygodniową przerwę, jeżeli leczenie ma objąć grzybicę paznokci u stóp, wówczas dawkuje się trzy pulsy.

W grzybicy paznokci, której przyczyną są dermofity, zastosować należy terbinafinę, przyjmuje się ją codziennie przez 6 tygodni (można stosować do 6 miesięcy w terapii ciągłej), natomiast grzybica paznokci wywołana przez drożdżaki i pleśnie potrzebne są leki o szerszym działaniu przeciwgrzybicznym np. itrakonazol.

Grzybica paznokci wywoływana jest z reguły przez dermatofity, zaatakowany przez nie paznokieć stopniowo zmienia wygląd, pojawiają się przebarwienia - najpierw białawe, później żółtawe, wreszcie brązowe.

Grzybica paznokci powoduje, że pojawia się specyficzny dość nieprzyjemny zapach, który jest efektem gromadzenia się pod paznokciami złogów grzybów chorobotwórczych, na tym etapie choroby nawet najdokładniejsza higiena stóp nie jest w stanie zlikwidować infekcji a co za tym idzie nieprzyjemnego zapachu i jedynym rozwiązaniem jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniej kuracji.

Oprócz paznokci stóp grzybica może również zaatakować płytkę paznokciową u rąk, ten rodzaj zakażenia grzybami chorobotwórczymi najczęściej dotyka dojrzałe kobiety, pierwsze objawy jakie daje grzybica paznokci pojawiają się na paznokciach palców środkowych.

Zdarza się niestety, że bagatelizujemy pierwsze objawy jakie daje grzybica paznokci, przez co proces leczenia przebiega dłużej i jest bardziej skomplikowany, rozwój infekcji powoduje coraz więcej dolegliwości i w końcu decydujemy się na wizytę u specjalisty.

Lekarz w zależności od stadium w jakim jest grzybica paznokci i po zapoznaniu się z wynikami badania mykologicznego paznokci przepisze leki, w aptece znajduje się wiele preparatów przeciwgrzybiczych, co ma swoje uzasadnienie zwłaszcza wtedy gdy w trakcie terapii musimy medykament zmienić, ponieważ dotychczasowe wyniki leczenia nie są dostatecznie dobre.

«1 ... 789 10