Gronkowiec złocisty – objawy, leczenie

Gronkowiec - objawy

Gronkowiec złocisty jest powszechnie występującą na ludzkim ciele bakterią.

Zakażenie gronkowcem złocistym wiąże się z zatruciem organizmu lub wystąpieniem zmian skórnych na ciele, najczęściej są to zmiany ropne w postaci ropni, czyraków czy jęczmienia. Przy zatruciu układu pokarmowego gronkowcem złocistym możliwe jest wystąpienie podwyższonej temperatury ciała, wymiotów, biegunki, poczucia ogólnego rozbicia organizmu oraz mdłości. Gronkowiec złocisty może wystąpić zarówno na uchu jak i w gardle, obie postacie zakażenia wiążą się z pojawieniem dolegliwości bólowych. Infekcja posiada krótki okres wylęgania, czas od zakażenia do chwili wystąpienia pierwszych objawów zwykle nie przekracza dwóch godzin.

U nosicieli bakterii gronkowca złocistego może ona tymczasowo zamieszkiwać skórę, gardło, a także drogi rodne u kobiet. Przy zmianach skórnych na ciele mogą pojawić się ropne wykwity w postaci czy to czyraków czy ropni. Przy czyraku wstępnie na ciele pojawia się czerwonawy guzek, który z biegiem czasu przekształca się w wykwit, a pod nim powstaje martwica. Następnie wykwit pęka i goi się samoistnie. Z kolei ropień jest odizolowanym zbiorowiskiem ropy na skórze, dającym objawy w postaci dolegliwości bólowych. Wszystkie zmiany skórne goją się samoistnie, jednak istnieje ryzyko powstania małych blizn. Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać wykwitów na skórze.

Gronkowiec złocisty może ponadto prowadzić do wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego, dotyczy on kobiet stosujących tampony. Charakterystycznym jego objawem jest bardzo wysoka gorączka – ponad 39 stopni. Zaś infekcja wywołana u noworodków może skutkować ropnym zakażeniem skóry – chorobą Rittera. Dostanie się toksyn do krwi grozi zakażeniem krwiobiegu, wstrząsem septycznym oraz wieloma groźnymi powikłaniami. Śmiertelność zatrucia gronkowcem złocistym jest niewielka, jednak istnieje ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych zarówno dla zdrowia jak i życia powikłań. Dlatego nie należy odkładać wizyty u lekarza i jak najszybciej zasięgnąć jego porady, rozpoczynając w ten sam sposób odpowiednie leczenie.