Gronkowiec złocisty

Objawy gronkowca

Gronkowiec złocisty to jedna z najpowszechniejszych bakterii stojąca u źródła infekcji mogących prowadzić do groźnych dla ludzkiego organizmu chorób.

Zakażenie wywołane przez bakterię ma dosyć krótki okres inkubacji. Trwa on od jednej do pięciu godzin. Jest to czas od chwili zakażenia po moment wystąpienia pierwszych symptomów i dolegliwości. Gronkowiec złocisty może przyczynić się do powstania takich zmian skórnych jak: czyrak, ropień, liszajec, jęczmień czy zanokcica.

Towarzyszą im najczęściej zaczerwienienie, ropna wydzielina, opuchlizna oraz dolegliwości bólowe. Powodowany przez zakażenie gronkowcowe czyrak charakteryzuje się powstaniem w okolicy mieszków włosowych początkowo małego sinoczerwonego guzka. Po kilku dniach na guzku powstaje wykwit, a pod nim martwica. Następnie krosta samoistnie pęka i goi się. Po czyraku najczęściej powstaje niewielka blizna. Ropień zaś jest oddzielonym zbiorowiskiem ropy w obrębie tkanki dającym dolegliwości bólowe. Jak się okazuje ropień może występować zarówno w tkankach miękkich jak i w kościach. U noworodków zakażenia gronkowcem może skutkować ropnym schorzeniem skóry - chorobą Rittera. Charakteryzuje się ona powstawaniem pęcherzy oraz złuszczaniem naskórka.

W przypadku zatrucia pokarmowego wywołanego gronkowcem złocistym wśród symptomów wyróżnia się bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunkę, a także gorączkę. Śmiertelność przy zatruciu jest raczej znikoma, co nie zmienia faktu, że wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. W zależności od lokalizacji infekcji występują dolegliwości bólowe danego narządu, jak w przypadku gronkowca złocistego w uchu czy w gardle. Zespół wstrząsu toksycznego dotyczy kobiet stosujących tampony, objawy są podobne jak przy zatruciu, występują mdłości, wymioty, biegunka, zawroty głowy oraz bóle mięśni. Przy zespole wstrząsu toksycznego występuje bardzo wysoka gorączka – powyżej 39 stopni. Gronkowiec złocisty może także doprowadzić do bakteriemii czyli zakażenia krwiobiegu oraz sepsy, ponadto zakażenie może skutkować spadkiem ciśnienia krwi czy dreszczami. W przypadku, gdy wystąpią typowe objawy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz zasięgnąć porady dotyczącej leczenia.