Gronkowiec złocisty

Chorobotwórczość

Gronkowiec złocisty jest odpowiedzialny za wiele infekcji, bakteria może egzystować na zasadzie współbiesiadnictwa (komensalizmu).

Nosicielstwo nie musi wiązać się z zakażeniem. Bakteria może przetrwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy w suchym środowisku w zależności od szczepu. Gronkowiec może zakazić tkanki w przypadku, gdy bariera skóry lub błon śluzowych została naruszona. Zakażenie może skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami. W grupie zwiększonego ryzyka w szczególności znajdują się niemowlęta, u których może wystąpić choroba Rittera – ropna choroba skóry o stosunkowo ciężkim przebiegu. Wśród objawów schorzenia wyróżnia się powstawanie rozległych pęcherzy skórnych, łuszczenia się naskórka co z kolei skutkuje odsłanianiem skóry właściwej na dużych powierzchniach.

Zakażenie gronkowcem złocistym może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z ropną wydzieliną wydobywającą się z rany, styczność ze skórą, a także kontakt z przedmiotami codziennego użytku należącymi do osoby zakażonej.

Głębokie zakażenie gronkowcem złocistym może być bardzo dotkliwe, niosąc ze sobą ryzyko septycznego zapalenia stawów, zapalenia wsierdzia czy zapalenie płuc. Ewentualne powikłania wywołane poprzez gronkowca są w dużej mierze groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Dlatego niezwykle istotna jest szybka diagnoza oraz co najważniejsze prawidłowe i skuteczne leczenie.

Gronkowiec złocisty jest bakterią bardzo rozpowszechnioną wśród pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Schorzenie to jest wywołane genetycznie uwarunkowaną nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu. Zakażenie gronkowcem najczęściej występuje u takich osób w obrębie miejsc pokrytych włosami tj. okolice pach oraz skóry głowy. Pojawiające się na skórze chorego duże pryszcze mogą pogorszyć stan cery, wywołując zaostrzenie infekcji w przypadku, gdy nastąpi przerwanie ciągłości tkanki (pokaleczenie skóry) co z kolei prowadzi do zakażenia bakterią.

Pomimo, że bakteria kojarzona jest głównie z inicjowaniem zakażeń pojawiających się u ludzi, może także być przyczyną infekcji występujących u zwierząt. Szczepy gronkowca mogą przetrwać w organizmach psów, kotów czy koni. Bakteria jest także jednym z czynników przyczyniających się do zapalenia wymion u krów mlecznych.

«1 2 345 ... 9»