Dżuma

Testy i diagnoza

Jeśli lekarz podejrzewa dżumę, może szukać bakterii Yersinia pestis w próbkach pobranych od chorego:

  • Dymienica. Jeśli masz powiększone węzły chłonne (buboes) charakterystyczne dla moru.
  • Krew. Bakterie Yersinia pestis zazwyczaj są obecne w krwiobiegu tylko jeśli masz dżumę posocznicową.
  • Płuca, aby sprawdzić dżume płucną, lekarz podejmie plwociny lub płyn z dróg oddechowych za pomocą endoskopii - cienka, elastyczna rurka włożona przez nos lub usta do gardła.

Leczenie zarazy morowej

Osoby zakażone zarazą morową potrzebują natychmiastowego leczenia. Jeśli leczenia nie zostanie zastosowane w ciągu 24 godzin, gdy pojawią się pierwsze objawy, może nastąpić śmierć.

Antybiotyki, takie jak streptomycyna, gentamycyna, doksycyklina, cyprofloksacyna są stosowane w leczeniu dżumy.

Pacjenci z morem płucną powinni być ściśle izolowani od opiekunów i innych pacjentów. Osoby, które miały kontakt z kimś zakażonym dżumą płucną należy uważnie obserwować i podawać antybiotyki jako środek zapobiegawczy.

Zapobieganie

Chociaż nie są dostępne skuteczne szczepionki, naukowcy nadal nad nimi pracują. Antybiotyki mogą jedynie zapobiec infekcji, jeśli jesteś zagrożony lub byłeś narażone na kontakt z chorymi osobami. Należy podjąć środki ostrożności, jeśli mieszkasz lub spędzasz czas w regionach, w których występują ognisko zasady morowej:

  • Gryzonie i twój dom. Usuń obszary lęgowe, takie jak stosy pędzla, drewna i śmieci. Nie zostawiaj karmy w miejscach gdzie gryzonie mogą łatwo uzyskać dostęp.
  • Trzymaj z dala swoje zwierzęta. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, który produkt na pchły będzie lepszy.
  • Użyj środków odstraszających owady. Ściśle nadzoruj swoje dzieci i zwierzęta, kiedy spędzasz czas poza obszarami gryzoni o dużej populacji. Również używaj środków odstraszających owady.
«123 4 567 ... 15»