Dżuma

Czym jest dżuma?

Dżuma (lub inaczej mór) jest ogólnie definiowana jako epidemia choroby lub nieszczęście, które powoduje wysoką śmiertelność lub powszechne nieszczęścia i cierpienia (np. biblijne plagi egipskie cytowane w Biblii). Jednakże, pierwsze definicje, w większości słownikach medycznych, określają dżumę jako chorobę powodowaną przez bakterie. 'Czarna śmierć', bo tak była kiedyś nazywana choroba spowodowana jest przez bakterię Yersinia pestis.

Śmierć następuje w około 50% -90% wszystkich ludzi, którzy rozwijają zakażenie bakteri Y. pestis i nie podejmują leczenia, około 15% osób zakażonych nadal będzie umierać. Epidemie tej wyniszczającej choroby pojawiły się wiele razy w przeszłości. Dżuma pierwotnie była określana jako „Czarna Śmierć”.

Przyczyny

Zaraza morowa stale występuje w niektórych populacjach zwierząt (głównie u gryzoni).

Ludzie mogą zarazić się chorobą od zwierząt, które są ugryzione przez pchły i przenoszą bakterie moru z zainfekowanego gryzonia. W rzadkich przypadkach choroba może się pojawić podczas pracy przy zakażonym zwierzęciu.

Infekcja płuc zwana dżumą płucną może być przenoszona z człowieka na człowieka. Gdy malutkie kropelki przewożące bakterie poruszają się w powietrzu. W taki sposób każdy może złapać dżumę. W ten sposób epidemia może być uruchomiona.

Obszary skóry u nieleczonych ludzi mogą stać się ciemne lub czarne, jeśli choroba postępuje. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się do krwioobiegu i ostatecznie zarazić inne narządy.

W średniowieczu w Europie, masowe epidemie dżumy zabiły miliony ludzi. Mór nadal można znaleźć w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Dziś, zaraza jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych, ale jak wiadomo, występuje w części Kalifornii, Arizonie, Kolorado i Nowym Meksyku.

1 234 ... 15»