Dna moczanowa

Dna moczanowa (znana również jako podagra gdy obejmuje duży palec u nogi) jest chorobą, zazwyczaj charakteryzuje się nawracającymi atakami ostrego zapalenia stawów- zaczerwienienie, wrażliwość, gorączka, obrzęk stawów. Najczęściej dotknięte chorobą jest śródstopie paliczkowe u podstawy dużego palca(około 50% przypadków). Jednakże dna moczanowa, może również występować w formie guzków, kamieni nerkowych lub nefropatii moczanowej. Jest to spowodowane przez podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy krystalizuje, a kryształy osadzają się w stawach, ścięgnach i tkankach otaczających.

Dna moczanowa może być potwierdzona przez widoczne charakterystyczne kryształy w płynie stawowym. Leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), steroidami lub kolchicyną likwiduje objawy choroby.

Po ustąpieniu ostrych ataków, poziom kwasu moczowego jest zazwyczaj obniżony poprzez zmianę stylu życia, allopurinol lub probenecid, które zapewniają długoterminowe zapobieganie nawrotom.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe

Dna moczanowa może ukazywać się w różny sposób, chociaż zwykle jest to ponowne ostre zapalenie stawów (zaczerwienienie, wrażliwość, gorączka, obrzęk stawów). Śródstopie paliczkowe u podstawy dużego palca atakowane jest najczęściej, co stanowi połowę przypadków. Inne stawy, takie jak pięty, kolana, nadgarstki i palce, mogą także zostać zaatakowane. Ból stawów zazwyczaj pojawia się na około 2-4 godziny, w nocy. Powodem występowania bólu w nocy jest niższa temperatura ciała. Inne objawy dny moczanowej rzadko występują razem z bólem stawów, w tym zmęczenie i wysoka gorączka.

Długotrwale podwyższony poziom kwasu moczowego (hiperurykemia) może spowodować wtórne objawy dny moczanowej, w tym twarde, bezbolesne złoża kryształów kwasu moczowego, znanych jako guzki. Obszerne guzki mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia stawów z powodu erozji kości. Podwyższony poziom kwasu moczowego może prowadzić do wytrącania kryształów w nerkach, w wyniku czego dochodzi do tworzenia się kamienia i następnie nefropatii moczanowej.

1 234 ... 16»