Dna moczanowa

Dna moczanowa związana jest z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego.

W wyniku nieprawidłowej przemiany materii jego nadmierna ilość gromadzi się w organizmie. Skutkuje to wytrącaniem się kryształków moczanu sodu. Dna moczanowa jest najczęściej spowodowana upośledzeniem wydalania kwasu moczowego, słabą filtracją lub zwiększeniem resorpcji. Rzadziej ma związek z jego nadprodukcją. Dna moczanowa znacznie częściej pojawią się wśród mężczyzn niż u kobiet. Wpływ na rozwój choroby ma nieodpowiedni tryb życia, niezdrowa dieta, brak wysiłku fizycznego oraz inne uwarunkowania. Dna moczanowa najczęściej objawia się zapaleniem dużego palucha u nogi (podagra). Czasem dochodzi do zmian chorobowych i dolegliwości bólowych w obrębie innych stawów. Dnie towarzyszą ostre bóle, które pojawiają się niespodziane, najczęściej w nocy, szczególnie po spożyciu sutego posiłku zakrapianego alkoholem. W początkowym stadium dna moczanowa może występować bezobjawowo.

W związku z tym istnieje mała szansa wczesnego rozpoznania choroby. Postawienie diagnozy lekarskiej przed pierwszym atakiem zdarza się niezwykle rzadko.

Leczenie dny moczanowej opiera się na zmianie stylu życia, farmakoterapii, a przy ostrych napach choroby na stosowaniu mocnych leków przeciwbólowych. Dieta przy dnie jest niezwykle rygorystyczna, ograniczyć należy niezwłocznie wszystkie pokarmy bogate w puryny. Ponadto warto zrzucić parę zbędnych kilogramów oraz zadbać o minimum wysiłku fizycznego każdego dnia. Połączenie terapii farmakologicznej wraz ze zmianą diety oraz zwiększeniem aktywności fizycznej pozwoli w większości przypadków na uniknięcie kolejnych ataków dny. Należy pamiętać, że nieleczony artretyzm niesie ze sobą ryzyko przekształcenia się choroby w przewlekłą. Co za tym idzie to tworzenie się guzków dnawych po zewnętrznej stronie organizmu, problemy z układem moczowym, a także ubytki kostne. Przewlekła dna moczanowa prowadzi do deformacji stawów, co z kolei może skutkować trwałym upośledzeniem narządu ruchu. W krajach zachodnich odsetek populacji cierpiącej na dnę to między 1, a 2 procent, z tymże liczba chorych ma tendencję wzrostową.

1 234 ... 10»