Dna moczanowa

Dna moczanowa (artretyzm) powiązana jest z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego.

Kwas moczowy powstaje z puryn, przy zaburzeniach przemiany materii duża jego ilość gromadzi się w różnych partiach organizmu. Sprzyja to wytrącaniu się kryształków moczanu sodu oraz może prowadzić do zapalenia stawów. Zdiagnozowanie dny moczanowej jeszcze przed pierwszym atakiem jest niezmiernie trudne. Choroba w początkowych stadiach przebiega bez charakterystycznych objawów. Dlatego u większości pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami do lekarzy diagnozuje się zaawansowane etapy rozwoju dny moczanowej. W zależności od lokalizacji ataku rozróżnia się kilka postaci dny moczanowej. Możliwe jest zapalenie stawu śródstopno – paliczkowego palca u stopy zwane podagrą, zapalenie jednego ze stawów ręki (chiragra), zapalenie stawu kolanowego (gonagra) lub też zapalenie stawu barkowego (omagra).

Ataki dny moczanowej pojawiają się najczęściej w porach rannych, są w głównej mierze efektem spożycia obszernych posiłków zakrapianych alkoholem uprzedniego wieczora. Nieleczona dna moczanowa prowadzi do rozwoju choroby przewlekłej. Taka sytuacja wiążę się z występowaniem kolejnych objawów i dolegliwości (w tym guzki dnawe, ubytki kostne, a także kamica moczowa, czasem choroby nerek).

Dna występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Pierwsze ataki u mężczyzn pojawiają się zazwyczaj po czterdziestym roku życia. Jednak w ostatnich latach obserwuje się zwiększoną zachorowalność na artretyzm także u młodszych mężczyzn. Dna występująca u kobiet ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas menopauzy.

Artretyzm charakteryzują ostre, nagłe dolegliwości bólowe pojawiające się niespodziewanie, najczęściej rano, jednak nie jest to regułą. Objawy dny równie często dają o sobie znać jeszcze w nocy, kilka godzin po ostatnim posiłku. Choć chorobie trudno zapobiegać to jak się jednak okazuję odpowiednia dieta, zmniejszenie spożycia alkoholu, ograniczenie palenia tytoniu oraz zwiększony udział wysiłku fizycznego w codziennym życiu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Warto jak najwcześniej udać się do lekarza, już po zaobserwowaniu pierwszych dolegliwości mogących wskazywać na dnę.

1 234 ... 9»