Dieta kopenhaska

Oto kilka zasad, których należy przestrzegać podczas stosowania diety kopenhaskiej:

Zasada 3 posiłków

Jak wskazuje sama nazwa, reguła ta nakazuje spożywanie w ciągu dnia wyłącznie trzech posiłków o określonym składzie i w określonej porze. Nie ma tu absolutnie mowy o jakimkolwiek podjadaniu pomiędzy głównymi posiłkami, ani o zmianach zawartości! Ważne jest też ścisłe trzymanie się godzin spożywania śniadania, obiadu i kolacji. Posiłki te jemy kolejno: rano śniadanie, do godziny 14 obiad i do 18 kolacja, w innym przypadku dieta kopenhaska jak i żadna inna nie będzie skuteczna.

Zasada ścisłego jadłospisu

Wolno spożywać wyłącznie produkty dozwolone i tylko w ściśle określonych formach. W konkretnym dniu diety kopenhaskiej jemy tylko to co znajduje się w jadłospisie i w takiej formie jaka podana jest w jadłospisie. Nie zmieniamy składu poszczególnych posiłków ani nie zamieniamy dni ich spożywania. Dopuszczalne jest jedynie zamienienie kolejności obiadu i kolacji na określony dzień. Do każdego dnia diety kopenhaskiej są przypisane określone posiłki. Podstawowymi produktami diety trzynastodniowej są: chude mięso, chuda ryba np. Dorsz, warzywa, kawa.

Zabronione jest wszystko czego nie ma w jadłospisie a w szczególności sól jak i przyprawy w ogóle! Nawet żucie gumy może zaszkodzić, dlatego powstrzymujemy się od dodawania czegokolwiek do menu.

Zasada 2 litrów wody dziennie

To absolutne minimum, jakie należy wypić w ciągu dnia. Najbardziej polecana jest niegazowana woda mineralna ale można też włączyć zieloną herbatę.

Zasada stosowania maksymalnie raz na dwa lata.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, diety kopenhaskiej nie wolno stosować częściej niż raz na 2 lub 3 lata ponieważ może się to niekorzystnie odbić na zdrowiu. Osobom, które w dalszym ciągu chciałyby się odchudzać zaleca się zastosowanie diety mniej restrykcyjnej np. Low carb. Ważne jest również stopniowe zwiększanie ilości kalorii po diecie. Nagły powrót do normalnego jadłospisu skończy się bardzo szybkim przyrostem kilogramów, często powyżej wartości wyjściowej (tzw. efekt jojo).

«12 3 456 ... 11»