Dieta cukrzycowa

Posiłki i przekąski należy spożywać w regularnych porach. Jeśli pacjent przyjmuje leki na cukrzycę, powinien jeść posiłki i przyjmować lekarstwa w tym samym czasie każdego dnia.

Uwaga: w przypadku przyjmowania niektórych nowszych leków na cukrzycę, część porad może nie mieć zastosowania w rzeczywistości, dlatego warto zasięgnąć profesjonalnej opinii specjalisty.

Słodka prawda o żywności i cukrzycy. Jak powinna wyglądać dieta cukrzycowa?

Zewsząd dochodzą różne opinie na temat choroby jaką jest cukrzyca oraz na temat jakim jest dieta cukrzycowa. Bardzo duża część z nich niestety mija się z prawdą. Jednym z takich mitów jest często podzielana opinia, że osoba z cukrzycą nie powinna spożywać nawet najmniejszych ilości cukru. Podczas, gdy niektórzy pracownicy służby zdrowia nadal są przekonani o słuszności tej tezy, inni zdali sobie sprawę, że żyjąc w świecie rzeczywistym diabetyk pozwoli sobie wcześniej czy później na odrobinę cukru co jakiś czas. Poskutkowało to tym, że wielu lekarzy zalecających wykluczenie cukru z diety chorych zmieniło swoje podejście. Większość ekspertów twierdzi teraz, że małe ilości cukru nie zaszkodzą pacjentowi, tak długo, jak stanowią one część zdrowej diety cukrzycowej.

Cukier stołowy nie podnosi poziomu cukru we krwi bardziej niż ilość kalorii ze skrobi, która znajduje się w wielu produktach spożywanych na co dzień przez wielu ludzi. Ważne jest, aby pamiętać, że cukier to tylko jeden rodzaj węglowodanów.

Podczas spożywania cukrów warto stosować się do kilku wskazówek:

Należy dokładnie czytać etykiety żywności. Dowiedzieć się, jak określać, ile cukru i węglowodanów znajduje się w spożywanej przez pacjenta żywności. Dieta cukrzycowa określa ilości możliwe do spożycia.

Kiedy chory spożywa słodką żywność, taką jak ciasteczka, ciasta lub cukierki, może zastąpić je innym z węglowodanów lub ze skrobi (np. ziemniaki). Należy upewnić się, że spożyty pokarm odpowiada budżetowi węglowodanów na jeden dzień. Jeśli węglowodany są dodawane do posiłku w ciągu dnia, należy następnie pamiętać, aby dostosować dawkę insuliny do spożytej ilości węglowodanów. Dieta cukrzycowa polega na tym, że trzeba utrzymywać kontrolę nad poziomem glukozy w każdym momencie. Innymi słowy, należy skorygować swoje leki w zależności jakie ilości cukru są przyswajane danego dnia.

«123 4 567 ... 10»