Dieta cukrzycowa

Odżywianie i dieta cukrzycowa

Pacjent chory na cukrzycę powinien zdawać sobie sprawę jak ważne jest, aby jeść prawidłowo na co dzień, w taki sposób aby utrzymywać odpowiedni, równomierny poziom cukru we krwi. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek:

Należy pamiętać, aby jeść szerokiej gamy produkty spożywcze. Talerz chorego powinien cechować się nasyceniem wielu różnych barw. Jest to najlepsza droga do odpowiedniego odżywiania się. Cukrzycy powinni jeść duże ilości owoców, warzyw, mięsa i innych form białka (np. orzechy, produkty mleczne, zboża, ziarna)

Należy spożywać pokarmy o odpowiedniej ilości kalorii, aby utrzymać zdrową wagę.

Warto wybrać pokarmy bogate w błonnik, takie jak chleby pełnoziarniste, owoce i zboża.

Zawierają one ważne witaminy i minerały. Dieta cukrzycowa zakłada spożycie od 25 do 35 gramów błonnika dziennie. Badania sugerują, że osoby z cukrzycą typu 2, które jedzą według diet wysokobłonnikowych mogą poprawić swój poziom cukru i cholesterolu. Podobne wyniki zostały uzyskane także w niektórych badaniach u ludzi z cukrzycą typu 1.

Dieta cukrzycowa – racje żywieniowe

Wypada pamiętać, aby jeść tylko taką ilość pożywienia jaka została narzucona w planie posiłków dla chorych na cukrzycę. Nadmiar kalorii może spowodować nadmiar tłuszczu, co z kolei może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. U osób z cukrzycą typu 2 nadmiar tłuszczu oznacza mniejszą wrażliwość na insulinę. Utrata wagi u osób, które cierpią właśnie na nadwagę czy otyłość oraz zmagają się dodatkowo z cukrzycą typu 2 pozwala na polepszenie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenie czynników ryzyka determinujących rozwinięcie się schorzeń serca. Dietetyk może pomóc określić odpowiednie porcje, których osoba chora na cukrzycę potrzebuje, w zależności od tego czy pacjent potrzebuje utrzymać swoją wagę, schudnąć czy przytyć. Na tej podstawie tworzona jest dieta cukrzycowa.

U kobiet z cukrzycą ciążową, istotne jest, aby pacjentki jadły kilka posiłków i przekąsek w ciągu dnia, zgodnie z zaleceniami.

Dieta cukrzycowa = regularne posiłki

«12 3 456 ... 10»