Dieta cukrzycowa

Mity

Przed rozpoczęciem wdrażania w codzienne życie nie lada wyzwania jakim jest dieta cukrzycowa warto uzyskać istotne fakty na temat samej cukrzycy. Tak jak przy każdej chorobie tak i przy cukrzycy rozpowszechnia się wiele mitów, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Najbardziej popularnym tego rodzaju stwierdzeniem jest bez wątpienia to, że mając cukrzycę ​​należy unikać cukru i węglowodanów pod wszelakimi postaciami, zaś dieta cukrzycowa polega na wrzucaniu w siebie białka oraz przygotowywaniu specjalnych posiłków dla diabetyków, innych od tych, które spożywa reszta rodziny. Powyższe stwierdzenia w większości są jawnymi bzdurami. Jednak po części znajdują małe powiązanie z rzeczywistością. Większość osób z cukrzycą może smakować swoich ulubionych potraw, w tym deserów, tak długo, jak przestrzegana jest dieta cukrzycowa, a więc monitorowane jest spożycie w kaloriach, spożycie węglowodanów oraz innych kluczowych składników diety i prowadzone są regularne badania na poziom glukozy we krwi.

Kolejną dosyć powszechnie panującą opinią jest wpływ słodyczy na pojawienie się choroby. Wiele osób uważa, że u jej źródła leżą słodycze. Oczywiście jest to nieprawdą, gdyż słodycze nie wpływają bezpośrednio na rozwinięcie się cukrzycy. Dieta cukrzycowa pozwala na spożywanie słodyczy. Jednakże jedzenie słodyczy przyczynia się do powstania nadwagi lub w skrajnych przypadkach otyłości. Oba stany umieszczają ludzi w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Kolejnym mitem jest hipoteza, że diabetycy nie mogą spożywać cukru i słodyczy. Słodycze mogą być spożywane przez cukrzyków, jednak muszą być one zawarte w planie żywieniowym (tj. dieta cukrzycowa). Diabetycy mogą dziennie spożyć ograniczoną ilość danych produktów i muszą trzymać się restrykcyjnie wyznaczonych zasad. Część osób twierdzi także, że cukrzyca jest chorobą, która można bagatelizować. Absolutnie nie. Na powikłania nieleczonej cukrzycy umiera rocznie bardzo duża ilość osób, porównywalna jak z popularnymi nowotworami. Cukrzyca została także uznana za epidemię, jako pierwsza choroba niezakaźna. Pokazuje to jak groźne może okazać się to schorzenie. Jednak przestrzegana dieta cukrzycowa jest w stanie zapewnić spokojne funkcjonowanie.

«1 ... 789 10