Ciśnienie krwi

Przyjmuje się, że maksymalne ciśnienie krwi nie powinno być wyższe niż 140/90 mmHg, dla osób chorujących na cukrzycę powinno wynosić ono średnio około 130/80 mmHg. Także warto zaznaczyć, że gdy pomiarów dokonuje się w domu, wówczas ciśnienie krwi powinno być średnio nieco niższe od wspomnianego maksymalnego 140/90 mmHg, co związane jest z tak zwanym „efektem białego fartucha”, czyli podwyższeniem krwi w trakcie przebywania w gabinecie lekarskim.

Dzisiaj najczęściej lekarze diagnozują u swoich pacjentów nadciśnienie tętnicze, jest ono notowane wówczas, gdy oba parametry są wyższe od normy, czyli od wartości 140/90 mmHg, która uznawana jest za graniczną. W takim przypadku notowane jest już nadciśnienie tętnicze, ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie przesądza o tym jednorazowy zabieg pomiaru, ponieważ dany wynik może być przekłamany z jakichś wymienionych wyżej powodów długoterminowych, średnioterminowych i krótkoterminowych. U każdego człowieka może zdarzyć się wobec tego dzień lub moment, kiedy ma on wyższe ciśnienie krwi, nawet sam pomiar może je podwyższyć.

Dlatego też aby sprawdzić, czy rzeczywiście ma się do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, trzeba będzie dokonać serii pomiarów, w tym można zajmować się tym w domu, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt, który potrafi szybko i wygodnie zmierzyć ciśnienie krwi, robiąc to przy okazji dokładnie, dlatego ważnym jest wiedzieć jak mierzyć ciśnienie tętnicze. Dopiero wykonanie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu pomiarów w różnych porach dnia przez jakiś kres jest w stanie pokazać, czy ma się do czynienia z jakimiś nieprawidłowościami związanymi z ciśnieniem krwi. Wyniki, które powinny zaniepokoić to: nadciśnienie krwi łagodne – 140-159/90-99 mmHg; umiarkowane nadciśnienie tętnicze – 160-179/100-109 mmHg; ciężkie nadciśnienie tętnicze – powyżej 180/110 mmHg. U osób, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, konieczne jest dokonywanie regularnie pomiarów i ich zapisywanie, oczywiście, trzeba też udać się do lekarza, aby mógł on przepisać odpowiednie tabletki na nadciśnienie oraz poinstruować pacjenta o tym, jak należy postępować przy takim schorzeniu, aby można było łatwiej kontrolować ciśnienie krwi. Pacjent dowie się zatem od lekarza, jak obniżyć ciśnienie tętnicze – będzie obejmowało to między innymi zmianę diety, zmianę swoich przyzwyczajeń, zaniechanie stosowania używek takich jak papierosy, również trzeba będzie pamiętać o tym, aby wybrać jakiś nieforsowny sport.

«1 2 345 ... 8»