Choroby skóry

Odleżyny

Odleżyny - zwane także wrzodami ciśnienia – są to choroby tkanki bazowej wynikające z długotrwałego nacisku. Odleżyny najczęściej rozwijają się na skórze, która obejmuje kościste części ciała, takie jak pięty, kostki, biodra i kość ogonowa. Osoby najbardziej narażone na tą chorobę to te ze stanem chorobowym, który ogranicza ich zdolność do zmiany pozycji, wymaga użycia wózka lub ogranicza je do leżenia przez dłuższy czas. Odleżyny pojawiają się szybko i są często trudne do leczenia. Kilka rzeczy może pomóc zapobiegać niektórym odleżynom i pomaga w uzdrowieniu.

Odleżyny należą do jednego z czterech etapów opartych na ich przebiegu. Profesjonalna organizacja, która promuje zapobieganie i leczenie odleżyn, określa każdy etap w następujący sposób:

etap I

Rozpoczynających etap ból ciśnienia ma następujące cechy: warstwa nie jest uszkodzona; wydaje się czerwony na ludzi z jaśniejszym kolorze, a skóra nie krótko rozjaśnić (sparzyć) przy dotknięciu; Na ludzi z ciemniejszą, przebarwienia może pokazać, a nie sparzyć przy dotknięciu; Witryna może być oferta, bolesne, twarde, miękkie, ciepłe lub chłodne w porównaniu z otaczającą.

etap II

W II etapie:

Zewnętrzna warstwa naskórka i część podstawową warstwę (właściwą) uszkodzenia lub utraty; Rana może być płytkie i różowo lub czerwono; Rana może wyglądać blistrze wypełnionej płynem lub pękniętego pęcherzyka.

W etapie III, wrzód jest głęboka rana: Utrata jej zazwyczaj ujawnia pewną ilość tłuszczu; Wrzód wygląda jak krater; Dno rany może mieć pewien żółtawy martwą tkankę. Uszkodzenie może wykraczać poza podstawową ranę poniżej warstwy zdrowej skóry.

Etap IV wrzód pokazuje stratę na dużą skalę tkanek: Rana może narazić mięśni, kości lub ścięgien; Dno rany prawdopodobnie zawiera martwe tkanki, które jest żółtawy lub ciemny i chrupiący; Uszkodzenie często rozciąga się poza główne rany poniżej warstw skóry zdrowej. Wspólne miejscami odleżyn