Choroby skóry

Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne to szorstkie, łuszczące się plastry na skórze, która rozwijają się od lat ekspozycji na słońce. To najczęściej spotykane na twarzy, wargach, uszach, rękach, przedramionach, głowie lub szyi. Ta choroba powiększa się powoli i zwykle nie powoduje żadnych objawów lub objawy inne niż małe miejsca na skórze. Zmiany te trwają latami i rozwijają się zazwyczaj u osób starszych. Niewielki odsetek rogowaceniem zmian może w końcu stać się rakiem.

Można zmniejszyć ryzyko rogowacenia słonecznego, minimalizując swoją ekspozycję na słońce i chroniąc przed ultrafioletowymi (UV) promieniami. Oznaki i symptomy choroby to: Szorstka, sucha lub łuszcząca skrawek skóry, zwykle mniej niż 1 cal (2,5 cm) średnicy; Płaskim lub lekko podniesiony poprawki lub guz w górnej warstwie; W niektórych przypadkach trudne, podobnie jak powierzchnia brodawek; Kolor tak różne, jak różowy, czerwony lub brązowy lub cielisty; Swędzenie lub pieczenie w obszarze zagrożonym. Rogowacenie słoneczne znajduje się przede wszystkim na obszarach narażonych na działanie słońca, w tym na twarzy, wargach, uszach, rękach, przedramionach, głowie i szyi.

Kiedy do lekarza

Może być trudne do rozróżnienia między nienowotworowymi plamsmi i tymi rakowymi, najlepiej mieć nowe zmiany oceniane przez lekarza - zwłaszcza jeśli na miejscu lub uszkodzenie nadal występuje, rośnie lub krwawi. Rogowacenie słoneczne jest spowodowane przez częste lub intensywnej ekspozycji na promienie UV, od słońca lub z garbowania łóżek.