Choroby genetyczne

zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a (TS) jest schorzeniem neurologicznym, charakteryzuje się powtarzającymi się, stereotypowymi ruchami mimowolnymi i odgłosami zwanymi tikami jest to choroba genetyczna

. Zaburzenie nazywa się od dr Georges Gilles de la Tourette, pionierskiego francuskiego neurologa, który w 1885 roku jako pierwszy opisał stan na 86-letniej francuskiej szlachciance. Wczesne objawy zespołu Tourette'a są prawie zawsze pojawiają sięw dzieciństwie, ze średnią początku w wieku od 7 do 10 lat. Zespół Tourette'a występuje u ludzi ze wszystkich grup etnicznych; mężczyźni są dotknięci około trzy do czterech razy częściej niż kobiety. Chociaż zespół Tourette'a może to być przewlekły stan z objawami trwającymi całe życie, większość ludzi z warunkiem przeżyć swoje najgorsze objawy w wieku kilkunastu lat, z poprawy występujących w późnych nastolatków i kontynuuje w dorosłość.

 Proste tiki, motoryczne: są nagłe, krótkie, powtarzające się ruchy, które dotyczą ograniczonej liczby grup mięśniowych. Niektóre z bardziej popularnych prostych tików to mrugnięć i innych nieprawidłowości wzrok, krzywiąc twarzy, ramion wzruszając ramionami, a głowę lub ramię szarpania. Proste odgłosy mogą zawierać powtarzalne rozliczeń gardła, wąchania lub chrząkanie dźwięki. Złożone tiki są: kompleksowe, skoordynowane różne wzory ruchów z udziałem kilku grup mięśni. Złożone tiki motoryczne może zawierać grymasy twarzy w połączeniu z domieszką głowy i wzruszeniem ramion. Pozostałe złożone tiki motoryczne może faktycznie pojawić się celowe, w tym wąchania lub dotykając przedmiotów, skacze, skoków, zginania lub skręcania. Niektóre tiki są poprzedzone parcia lub czucia w chorej grupy mięśni, powszechnie nazywane uprzednich pragnienie. Choroba genetyczna pogarsza tiki, gdy osoba jest podniecona, przestraszona, poprawa następuje w czasie psokoju i skoncentrowania na jakiejś czynności. .
«1 ... 678 9