Celiakia

Objawy celiakii

 Celiakia ta objawia się przede wszystkim bólami brzucha, wzdęciami i biegunką, towarzyszy jej również utrata masy ciała, zmienność nastrojów i częste napady złego humoru. Znacznie częściej występuje celiakia skąpoobjawowa, określana też często mianem utajonej.

Powikłania

Nieleczona celiakia może prowadzić do powikłań, należą do nich: anemia z niedoborem żelaza, hiposplenizm, niedobór witaminy K (trombocytoza), zapalenie naczyń.  Jeśli celiakia jest pozostawiona bez leczenia mogą się rozwijać powikłania, niektóre z tych problemów mogą wystąpić z powodu niezdolności jelita cienkiego do trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Inne problemy mogą wystąpić w następstwie uszkodzenia błony śluzowej jelit, które nie muszą powodować zauważalnych objawów.

 Mają oni także wysoką ryzyko raka jelita cienkiego, a w mniejszym stopniu z nowotworów (nowotwory przełyku z wewnętrznej wykładziny z cienkiego i przełyku). Rozwój chłoniaka u dorosłych pacjentów, którzy mieli celiakię dłużej niż 20-30 lat oraz u pacjentów, którzy nie reagują na leczenie na celiakię jest dość częsty. Objawy - jeśli istnieją - z małym lub raka chłoniaka jelita mogą obejmować niedokrwistość, krwawienie do jelit, bóle brzucha, utratę masy ciała, gorączkę, niedrożność jelit i wzdęcia brzucha, wymioty, ból brzucha i skurcze. Wrzodziejące jejunoileitis jest rzadkim powikłaniem choroby trzewnej, w chorobie występują nawracające epizody małych wrzodów jelitowych i tworzenia zwężenia (zwężenie światła jelita). Małe owrzodzenia jelit i tworzenie zwężenia może prowadzić do krwawienia z jelit, utrata masy ciała, bólu brzucha i niedrożności jelit. Pacjenci z wrzodziejącym jejunoileitis są narażeni na wysokie ryzyko rozwoju chłoniaków jelita, rozpoznanie możliwe jest podczas tomografii brzucha. Leczenie obejmuje dietę bezglutenową i chirurgiczne usuwanie większości chorych fragmentów jelita cienkiego.Rokowanie jest złe; długoterminowe przeżycie chorych z wrzodziejącym jejunoileitis ponad pięć lat, jest mniejsze niż 50%. 

«1 2 345 ... 7»