Borelioza

Objawy:

Podczas wczesnych fazy boreliozy, możesz doświadczać objawu grypopodobnego, który może powodować kręcz karku, chłody, gorączkę, spuchnięte węzły chłonne, bóle głowy, znużenie, oraz bóle mięśni. Również można doświadczyć dużej, powiększającej się wysypki skóry w miejscu ugryzienia kleszcza. W bardziej zaawansowanej chorobie mogą się pojawić dolegliwości w nerwach i artretyzm, szczególnie mocno odczuwalny w kolanach.

Najczęściej występujące objawy to:

  • Rumień wędrujący jest znamienną wysypką, która występuje u około 70% do 80% przypadków, a rozpoczyna się na małym obszarze skóry, by w ciągu kolejnych dni lub tygodni rozprzestrzenić się na większej płaszczyźnie skóry tworząc okrągły, trójkątny lub owalny czerwony stan zapalny. Czasami wysypka przypomina monetę, ponieważ ma kształt czerwonego pierścienia wokół centralnego punktu zaczerwienienia z jasną powierzchnią. Wysypka, która może obejmować w wielkości od rozmiaru dziesięciocentówki do całej szerokości pleców osoby, pojawia się między trzema dniami a kilkoma tygodniami od ugryzienia kleszcza, zazwyczaj występując na miejscu ugryzienia. W dobie infekcji, kilka wysypek może pojawić się w różnych miejscach na ciele.
  • Rumieniowi wędrującemu często towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból głowy, sztywność karku, bóle mięśni i zmęczenie. Te objawy grypopodobne mogą przypominać objawy tych z popularnych infekcji wirusowych i zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.
  • Zapalenie stawów czyli artretyzm. Po kilku tygodniach od zakażenia boreliozą, u około 60% z tych osób, które są leczone antybiotykami mogą rozwijać się nawracające bolesne bóle i obrzęk stawów, które trwają od kilku dni do kilku miesięcy. Artretyzm może przesuwać się od jednego połączenia stawów do drugiego; kolano jest najczęściej dotknięte i zazwyczaj w tym samym momencie jedno lub kilka połączeń może być dotkniętych bólami. Około 10% do 20% nie leczonych pacjentów może doznać trwałego uszkodzenia stawów. Połączenia stawów śródręczno-paliczkowe rąk są bardzo rzadko naruszone.
  • Objawy neurologiczne. Borelioza ma takze wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, często wywołuje następujące objawy: silne bóle głowy i sztywność karku (związane z zapaleniem opon mózgowych), porażenie Bella, słaba koordynacja, bóle lub ogólnie osłabienie kończyn. Z boreliozą zostały również powiązane bardziej subtelne zmiany zachodzące w organizmie chorego, takie jak trudności z koncentracją czy utrata pamięci, a także zmiany nawyków związe ze snem oraz zmiany nastroju. 
  • Zaburzenia układu nerwowego mogę rozwijać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat po nie leczonej infekcji. Symptomy te często trwają kilka tygodni lub miesięcy i mogą się powtarzać. Te objawy boreliozy zwykle zaczynają ustępować zanim dojdzie do kuracji antybiotykowej. U pacjentów z objawami neurologicznymi zwykle ma miejsce całkowity powrót do zdrowia.
  • Problemy z sercem. U mniej niż jednego na 10 pacjentów z boreliozą rozwijają się problemy związane z sercem, takie jak nieregularne, powolne bicie mięśnia sercowego, co może być sygnalizowane przez zawroty głowy lub duszności. Objawy te rzadko utrzymują się dłużej niż pare dni lub tygodni. Takie zaburzenia serca pojawiają się zwykle kilka tygodni po zakażeniu, a znikają zazwyczaj zanim jeszcze rozpocznie się leczenie.
  • Inne objawy. Mniej powszechnie, borelioza może powodować zapalenie oczu i poważne znużenie.

Objawy boreliozy mogą być zbliżone do objawów innych chorób. Stan osoby zakażonej boreliozą może znacznie się różnić w zależności od tego jaka jest odporność jej organizmu. Jeśli zostałeś pogryziony przez kleszcze i zamieszkujesz obszar na którym występuje borelioza musisz jak najszybciej skonsultować się lekarzem aby mógł zdiagnozować chorobę i włączyć właściwie leczenie.

«12 3 456 ... 9»