Borelioza

Borelioza to choroba zapalna powodowana przez bakterie Borrelia burgdorferi, które przenoszone są na ludzi przez kleszcze. Choroba zwana Lyme, pierwszy raz została zdiagnozowana przez Williego Burgdorfer’a w stanie Connecticut w 1975 roku po wykryciu zastanawiających ognisk zapalenia stawów. Skutki tej choroby mogą być długotrwałe i nieodwracalne, jeśli nie zostanie rozpoznana i właściwie leczona antybiotykami. Pierwsza oznaką boreliozy jest czerwona, kolista, rozwijająca się plama, zazwyczaj promieniująca od ugryzienia kleszcza.

Borelioza, nazywana również Borelioza z Lyme, to choroba przenoszona przez nosiciela. Określenie to oznacza, że ​​ jest ona dostarczana z jednego gospodarza do drugiego. Jest również klasyfikowany jako choroba odzwierzęca, co oznacza, że ​​ jest to choroba występując a u zwierząt, która może być przenoszona na ludzi w warunkach naturalnych.

W tym przypadku kleszcz noszący Borrelia dosłownie wstawia go do krwiobiegu gospodarza, podczas ugryzienia w celu pożywienia się jego krwią.

Kontrowersje budzi brak skuteczności w wykrywaniu boreliozy, bo ostatecznie żaden test nie diagnozuje choroby, a wiele z jej objawów może wskazywać na inne choroby. Przypadki boreliozy odnotowano w 49 z 50 stanów, jednak 92% z 17730 przypadków zgłaszanych do Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2000 roku były tylko zarejestrowane z dziewięciu państw (Connecticut, Rhode Island, New York, Pensylwania, Delaware, New Jersey, Maryland, Massachusetts, i Wisconsin). Choroba występuje także w Skandynawii, Europie kontynentalnej, w krajach byłego Związku Radzieckiego, Japonii i Chin, a ponadto możliwe jest, że jej szczep został przeniesiony do Australii.

W Europie, inna bakteria, borelia afzelii, również powoduje boreliozę. Główną przyczyną są kleszcze, które przekazują bakterie boreliozy w jeleniach. Borelioza jest rozprzestrzeniania przez te kleszcze podczas ugryzienie skóry nosiciela, co pozwala bakterii zakazić ciało. Ten szczep boreliozy może powodować anomalie w skórze, stawach, sercu, i układzie nerwowym.

1 234 ... 9»