Bezsenność

Bezsenność jest stanem charakteryzującym się niską jakością i/lub ilości snu, mimo odpowiedniej sposobności do snu, co prowadzi do upośledzenia funkcjonalnego dziennego. Wiele schorzeń i psychiczne problemy mogą być odpowiedzialne za wywołanie schorzenia.

Niektóre typowe objawy to senność w ciągu dnia i zmęczenie, zmiany nastroju, osłabienie koncentracji i uwagi, niepokój, bóle głowy, brak energii i zwiększone błędy i pomyłki. Istnieje kilka przydatnych niemedycznych technik behawioralnych dostępnych do leczenia bezsenności. Leki powszechnie stosowane do leczenia, w połączeniu ze strategiami niemedycznymi mogą przynieść rezultaty. Specjaliści medycyny snu to lekarze, którzy mogą odegrać ważną rolę w ocenie i leczeniu wieloletniej (chronicznej) bezsenności.

Bezsenność jest definiowana jako trudności rozpoczynania lub utrzymywania snu, lub oba, mimo dostatecznej możliwości i czasu snu, prowadząc do upośledzenia funkcjonowania w ciągu dnia. Choroba jest bardzo powszechne i występuje u 90% populacji ogólnej doświadcza ostrej odmiany co najmniej raz. W przybliżeniu 10% populacji może cierpieć z powodu przewlekłej (wieloletniej) odmiany. Schorzenie dotyka ludzi w każdym wieku, w tym dzieci, mimo że jest bardziej powszechne u osób dorosłych i jego częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są dotknięte częściej niż mężczyźni. Można ją podzielić na trzy klasy w oparciu o czas trwania objawów. Taka trwająca tydzień lub mniej może być określany jako przejściową bezsenność; krótkoterminowe bezsenność trwa dłużej niż jeden tydzień, ale postanawia w mniej niż trzy tygodnie; i długotrwała lub przewlekła trwa dłużej niż trzy tygodnie. Bezsenność może być klasyfikowane w oparciu o przyczyny leżące u podstaw na bezsenność, takie jak higiena snu, schorzenia, zaburzenia snu, czynniki stresowe, i tak dalej. Ważne jest, aby dokonać rozróżnienia między terminologią; krótki sen i brak snu. Krótki sen może być normalny u niektórych osób, które mogą potrzebować mniej czasu na sen, bez poczucia utraty wartości w ciągu dnia, centralny objaw w definicji bezsenności.

1 234 ... 9»