Badanie moczu

Interpretacja wyników

W poprzedniej zakładce omówiona została większość substancji, które mogą pojawić się w wynikach ostatecznych moczu, jednak nie jest to lista ostateczna, która należy uzupełnić o kilka pozycji.

Badanie moczu, a białko

Normalny: w moczu zdrowych pacjentów białko nie pojawia się

Nieprawidłowe: białko w moczu może oznaczać uszkodzenie nerek, zakażenia, nowotwory, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), lub kłębuszkowe zapalenie nerek.

Białko w moczu może również oznaczać niewydolność serca, białaczkę, trucizny (ołów lub zatrucia rtęcią).

Badanie moczu, a glukoza

Normalny: 1-15 miligramów na decylitr (mg / dl) lub 60-830 mikromoli na litr w 24-godzinnym.

Zbyt duża ilość glukozy w moczu może być spowodowana niekontrolowaną cukrzycą, uszkodzeniem wątroby, urazem mózgu, niektórymi rodzajami zatrucia lub niektórymi chorobami nerek. Kobiety w ciąży mogą mieć podwyższony poziom glukozy w moczu – jest to normalne.

Badanie moczu, a ketony

Normalny: Brak

Nieprawidłowy: ketony w moczu mogą oznaczać niekontrolowaną cukrzycę, dietę bardzo ubogą w węglowodany, niedożywienie lub zaburzenia odżywiania (np. anoreksja lub bulimia), alkoholizm lub zatrucia spowodowane alkoholem. Ketony są często wykrywane w moczu, gdy osoba nie je przez 18 godzin lub dłużej czy w przypadku częstych wymiotów.

Mikroskopowe badanie moczu

Normalny: Gdy w moczu nie ma lub znajdują się bardzo małe ilości czerwonych czy białych krwinek. Gdy w moczu nie ma bakterii, komórek drożdży, pasożytów. W próbce moczu widoczne są zazwyczaj pojedyncze kryształki, co jest normalne.

Nieprawidłowe: Krwinki czerwone znajdują się w moczu co może być spowodowane zapaleniem pęcherza moczowego, uszkodzeniami nerek, kamieniami nerkowymi, zakażeniem dróg moczowych, zapaleniem nerek (kłębuszkowym zapaleniem nerek). Wystąpienie białych krwinek (ropa) w moczu może być spowodowane przez zakażenie dróg moczowych, pęcherza, nowotworu, zapalenia nerek, toczeń rumieniowaty układowy (SLE) lub zapalenie pochwy czy napletka prącia.

«1 ... 678 9