Astygmatyzm

  • astygmatyzm oczny

W optometrii i okulistyce, pionowe i poziome płaszczyzny są identyfikowane jako styczne i strzałkowe meridianów. Astygmatyzm oczny jest błędem refrakcji oka, w której występuje różnica w stopniu załamania światła w różnych południkach. Jest to zazwyczaj charakterystyczne dla asferycznego braku postać obrotowej rogówki, w której profil nachylenia rogówki i załamanie jednym z południku jest mniejszy niż osi prostopadłe.

Powoduje on trudności w widzeniu drobnych szczegółów. Astygmatyzm może być często korygowany przez okulary z soczewką, która ma inny promień krzywizny w różnych płaszczyznach (soczewki cylindryczne), soczewki kontaktowe lub chirurgii refrakcyjnej.

Jak leczyć takie zaburzenie wzroku ?

Dolegliwość ta jest dość powszechna.

Badania wykazały, że zmaga się z nią około jedna trzecia osób, częstość występowania astygmatyzmu zwiększa się z wiekiem. Mimo, że nikt nie może zauważyć objawów łagodnego astygmatyzmu. Większe dolegliwości mogą powodować niewyraźne widzenie, mrużenie oczu, bóle głowy lub zmęczenie.

Istnieje szereg testów, które są używane przez optyków oftalmologami i podczas badań oczu określenia się obecności astygmatyzmu. Schemat oka początkowo ujawnia zmniejszoną ostrość wzroku. Keratometr można stosować do pomiaru krzywizny stromej i badania płaskości południków w przedniej powierzchni rogówki. Topografia rogówki może być również stosowana w celu uzyskania bardziej dokładnego odwzorowania kształtu rogówki.

Jeśli stopień astygmatyzmu jest niewielki i nie ma żadnych innych problemów załamania, takie jak dalekowzroczności lub krótkowzroczności, mogą wystarczyć tylko soczewki korygujące. Jeśli stopień astygmatyzmu jest większy, do tego stopnia, że powoduje ból oczu, ból głowy, lub zakłócenie wizji, potrzebne są soczewki korekcyjne pomagające zachować komfort widzenia.

Soczeweki korygujące są nazywane toryczną i mają dodatkowy element zwany cylindrem. Mają także większą moc załamywania światła w jednej z osi, niż w innych.

Schorzenie to można skorygować też za pomocą okularów, szkieł kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej. Planowanie i analiza leczenia astygmatyzmu rogówki oraz zaćmy, w chirurgii refrakcyjnej została przedstawiona przez amerykański National Standards Institute. Ten sposób lecznia został również opisany przez australijskiego okulistę Noela A. Alpins’a.

«123 4 567 ... 10»