Astygmatyzm

Astygmatyzm- leczenie

W wielu przypadkach, objawy astygmatyzmu są tak niewielkie, że nie są potrzebne specjalne środki po to aby go skorygować. Jeśli jednak leczenie jest konieczne, to zazwyczaj wiąże się ono z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych.

Poniżej znajdują się opisy metod, które przyczyniają się do walki ze schorzeniem takim jak astygmatyzm:

Soczewki korekcyjne

Soczewki korekcyjne pracują na poprawą nieregularnej krzywizny rogówki (przezroczystej warstwy tkanki na przedniej części oka), tak że światło padające przez soczewkę jest prawidłowo ustawione na siatkówce. Siatkówka jest światłoczułą warstwą tkanki w tylnej części oka.

Nie ma przeciwwskazań medycznych, mówiących o tym, że dzieci nie mogłyby nosić soczewek korekcyjnych, chociaż opinia okulisty na ten temat jest bardzo ważna a jego głos w tej sprawie będzie decydujący. Większość dzieci w wieku powyżej 12 lat może je nosić. Jednak ważne jest, aby dziecko potrafiło właściwie korzystać ze swoich soczewek. Taki typ leczenia jakim jest użycie soczewek, w większości przypadków pomaga pokonać astygmatyzm, lub go zredukować.

Soczewki kontaktowe

Jeśli zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych, ważne jest, abyś zachował ich czystość, co pozwoli uniknąć infekcji oczu. Są one stosowwane do walki z lekką formą astygmatyzmu.

Istnieją trzy różne rodzaje soczewek kontaktowych:

  • sztywne soczewki kontaktowe
  • przepuszczalne soczewki kontaktowe
  • miękkie soczewki kontaktowe

Laserowa operacja oka

W sytuacji gdy astygmatyzm przybiera silną formę jest to jedyny sposób na wyleczenie się z niego. Chirurgia laserowa polega na wykorzystaniu laserów (wąskich wiązek światła), do przerobienia tkanki rogówki w celu zmiany jej krzywej.

Zabieg ten zazwyczaj przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych (wraz z miejscowym znieczuleniem). Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał zostać w szpitalu na noc. W przypadku zastosowania tej metody, chory już po 30 minutach będzie wyleczony z astygmatyzmu.

Ważnym też jest aby nie poddawać się temu zabiegowi w zbyt wczesnym wieku, gdy ciało nie jest w pełni rozwinięte. Przed podjęciem laserowej operacji oka astygmatyzm powinien być leczony soczewkami kontaktowymi, soczewkami korekcyjnymi lub okularami

«1 ... 789 10