Astygmatyzm

Co to jest astygmatyzm ?

Jest to częste schorzenie oczu, które jest łatwo skorygować poprzez okulary, soczewki kontaktowe lub za pomocą chirurgii.

Jest on spowodowany przez oko, które nie jest całkowicie okrągłe. Jest to jeden z rodzajów refrakcji. Choroba ta występuje niemal u wszystkich lecz w lekkim stopniu. Na problemy ze wzrokiem z powodu astygmatyzmu, okulary, soczewki kontaktowe, a nawet procedury korekcji wzroku są najlepszymi możliwymi opcjami leczenia.

U zdrowej osoby oko ma kształt kuli. W normalnych warunkach, gdy światło wpada do oka, załamuje się lub tworzy łuki i pada równomiernie tworząc jasny obraz obiektu. Jednak u osób chorych na astygmatyzm oko ma kształt bardziej jak piłka nożna czy spód łyżeczki. Dla osoby dotkniętej tą chorobą, światło w oku jest załamywane bardziej w jednym kierunku niż w drugim, przez to tylko część przedmiotu jest nieostra, w jednym czasie. Obiekty w dowolnej odległości mogą być rozmyte i faliste.

Schorzenie takie zaciera wizję na wszystkich dystansach. Może objawiać się tuż po urodzeniu oraz jego występowanie możliwe jest w połączeniu z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Skłonność do zachorowania może być dziedziczona. Często symptomy nie są widoczne na tyle, aby wymagały działań naprawczych. Gdy jednak są nasilone, leczenie objawia się poprzez użycie soczewek korekcyjnych oraz chirurgii.

Astygmatyzm może powoli wzrastać. Regularna pielęgnacja oczu może pomóc, w zachowaniu właściwego widzenia. Jeżeli astygmatyzm przybiera lekką formę prawdopodobnie nie będzie znacząco wpływać na styl życia.

Jak go zdiagnozować ?

Najczęstszym objawem tej choroby jest rozmazane lub podwójne widzenie. Szczególnie ważnym jest aby pamiętać o tym, że dzieci z zaburzeniami widzenia, nie są w stanie rozpoznać, że obraz, który widzą jest rozmazany lub niewyraźny. Dlatego dobrym pomysłem są częste kontrole lekarskie.

Niektóre z objawów są następujące :

  • rozmazywanie się małego druku, problemy z czytaniempodwójne widzenie
  • niemożność zobaczenie odległego obiektu bez zmrużenia oczu

U dzieci cierpiących na to schorzenie mogą wystąpić symptomy takie jak:

  • trudności z koncentracją podczas czytania drukowanych liter lub oglądaniem obrazków
  • zmęczenie oczu oraz częste bóle głowy
1 234 ... 10»