Arytmia serca

Nie wszystkie impulsy elektryczne serca wytwarzają słyszalne lub wyczuwalne rytmy. Najprościej zdiagnozować rytm serca można za pomocą elektrokardiogramu (EKG). Holter Monitor EKG przez 24h monitoruje pracę serca, bardziej zaawansowane badanie aktywności elektrycznej serca można zarejestrować dzięki w badaniach elektrofizjologii. Kolejnym mniej inwazyjnym sposobem osłuchania serca jest cewnik. Istnieje wiele klas leków antyarytmicznych dla poszczególnych klas. Chociaż celem leczenia farmakologicznego jest zapobieganie arytmii prawie każdy lek ma potencjał do działania pro-arytmicznego, dlatego leki muszą być starannie dobrane i stosowane pod nadzorem lekarza. Rytm serca może być kontrolowany również za pomocą wszczepionej elektrody. Kardiowersje osiągnąć można farmakologicznie lub poprzez zsynchronizowane wstrząsy bazowe serca. Defibrylacja różni się tym, że wstrząs nie jest zsynchronizowany, podczas defibrylacji pacjent traci przytomność, natomiast podczas kardiowersji dostaje tylko środki uspokajające i znieczulające.

W trakcie każdego uderzenia serca, sygnał elektryczny zaczyna się w małym obszarze o zwanym węzłem zatokowym, sygnał ten rozprzestrzenia się od góry do dołu serca, tym sposobem pompuje krew w organizmie. Arytmia serca oznacza zaburzenia jego rytmu. Jeżeli serce wykonuje zbyt wile sygnałów elektrycznych, sygnały te nie mogą podróżować do odpowiednich ścieżek, co powoduje zbyt szybkie bicie serca (tachykardię). Oznacza to, że serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi (a więc nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu).

W efekcie u osób z arytmią wystąpić mogą zawroty głowy i omdlenia. Jeżeli normalne tętno zostanie całkowicie wyeliminowane konieczne jest natychmiastowe leczenie. Wiele czynników może mieć wpływ na arytmię serca, w tym mogą to być niektóre leki lub nadmiar hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy). Wiele zaburzeń rytmu serca spowodowanych jest poprzednim atakiem serca, chorobą niedokrwienną serca, wrodzonymi wadami serca, chorobą wieńcową czy wysokim ciśnieniem krwi. ICD oznacza implantację kardiowertera-defibrylatora. Jest to małe, zasilane bateriami urządzenie przewodowe przechodzące przez żyły do serca, jest bardzo wydajne w leczeniu arytmii serca. przewody te prowadzą sygnały elektryczne między urządzeniem a sercem. Wszczepia się je do klatki piersiowej poniżej obojczyka, urządzenie wykrywa i leczy nieregularne bicie serca. Baterie ICD mogą działać zaledwie 4 lata, ale dzięki nowej technologii mogą wytrwać nawet do 10 lat. Baterie te nie zużywają się nagle, około 6 miesięcy przed ich wyczerpaniem należy je wymienić.

«1 2 345 ... 11»