Arytmia serca

Objawy

Arytmia serca może występować bezobjawowo. W zależności od organizmu pacjenta choroba może dawać trochę inne dolegliwości.

Ich różnorodność jest związana w dużej mierze z wieloma postaciami arytmii. Chorzy najczęściej skarzą się na kołatanie (palpitacja), przyśpieszenie lub spowolnienie czynności serca (tachykardia oraz bradykardia), a także jego niemiarowe uderzenia, kłucie czy uczucie „zatrzymywania” pracy narządu. Arytmia serca może objawiać się także dolegliwościami bólowymi w obrębie klatki piersiowej, dusznościami, zawrotami głowy, omdleniem, a także odczuwaniem dyskomfortu w klatce piersiowej czy bezsennością. Groźne zaburzenia rytmu pracy narządu mogą prowadzić nawet do utraty przytomności. Jeśli arytmia objawia się złym samopoczuciem, osłabieniem organizmu, częstymi zasłabnięciami, uczuciem ucisku za mostkiem czy nudnościami należy niezwłocznie udać się po specjalistyczną konsultację. W ekstremalnych przypadkach, podczas gdy akcja serca jest bardzo szybka lub też wyjątkowo wolna możliwa jest utrata przytomności przez osobę chorą.

To z kolei może prowadzić do groźnych urazów – potłuczeń, złamań, skręceń. Osoby, u których występuje arytmia są narażone na doświadczanie takich objawów jak zawroty głowy oraz omdlenia. Jest to ściśle związane ze spadkiem ciśnienia krwi, np. przy bradykardii. Arytmia serca objawia się na wiele sposobów, poprzez niemiarową prace narządu, przez zbyt szybką lub zbyt wolną pracę narządu po kołatanie komór czy przedsionków. Każde z tych dolegliwości generuje listę kolejnych symptomów. Najczęściej przewijającym się z nich jest odczuwany dyskomfort w klatce piersiowej, osłabienie organizmu, pogorszone samopoczucie oraz duszności. Nieprawidłowej pracy narządu sercowego najczęściej towarzyszą także dolegliwości bólowe. Każde najdrobniejsze objawy chorobowe należy konsultować ze specjalistą kardiologiem. Należy mieć na uwadze, że napadowe nieprawidłowości w pracy narządu mogą z czasem występować jako trwałe.

«123 4 567 ... 9»